Skontaktuj się z nami Umów się na wizytę

Jakie są najważniejsze informacje o chorobie zwyrodnieniowej stawów u kotów

kot u weterynarza

Co to są zwyrodnienia stawów?

Choroba zwyrodnieniowa to proces, w którym tkanki stopniowo osłabiają się, komórki w stawach ulegają zmianie i prowadzą do utraty zdolności prawidłowego funkcjonowania. Dolegliwość często dotyka koty w starszym wieku, a koty większych ras np. maine coon, kot perski czy kot brytyjski mogą cierpieć na tę dolegliwość we wcześniejszym wieku. 

Jak rozpoznać chorobę stawów u kota?

Niestety choroba jest często trudna do zauważenia dla właścicieli, ponieważ koty bardzo długo maskują ból. Najlepiej sprawdza się porównywanie zachowanie kota, z zachowaniem sprzed np. roku. Do najczęstszych zmian zalicza się:

  • spadek aktywności fizycznej
  • niechęć do zabawy
  • “zawahanie się” przed wskoczeniem na jakąś wysokość
  • niechęć do schodzenia z wysokości
  • sztywność ruchów
  • dłuższe drzemki
  • polegiwanie przed długi czas  w jednym miejscu  

Ważne jest, aby nie zrzucać spadku aktywności kota na jego wiek. Owszem w pewnym wieku koty mogą stać się spokojniejsze, ale może być to również spowodowane odczuwaniem bólu. 

Jak diagnozuje się chorobę zwyrodnieniową stawów u kotów?

Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zachowania u swojego zwierzaka, zabierz kota do lekarza weterynarii w celu diagnostyki

Najlepszym sposobem na sprawdzenie choroby zwyrodnieniowej stawów jest wykonanie zdjęć rentgenowskich. Badanie może być przeprowadzone zarówno przez internistę jak i ortopedę. Lekarz musi wziąć pod uwagę wywiad z właścicielem, badanie palpacyjne kończyn pod uwagą zgrubień w stawach oraz badanie obrazowe. 

Schorzenie może być spowodowane np. zbyt dużą masą ciała kota – otyłością. Koty o większej wadze mogą mieć szybciej problem z aparatem ruchu. 

Jak leczyć zwyrodnienia stawów u kota?

Celem terapii jest ograniczenie bólu i zahamowanie procesu zapalnego w stawie. Lekarz weterynarii może dobrać różne metody leczenia, jednym z nich mogą być leki przeciwbólowe lub miesięczny zastrzyk blokujący oba wyżej wymienione procesy. Należy pamiętać, że pomimo suplementacji preparatów na odbudowę chrząstek możemy nie być w stanie znacznie cofnąć już istniejących zmian. Niestety choroba ma charakter postępowy tak samo jak u ludzi, więc z czasem sposób leczenia może ulec zmianie w celu zwiększenia jej efektywności. 

Podsumowanie

Wykrycie choroby we wczesnym stadium znacznie podnosi komfort codziennego funkcjonowania kota, dlatego tak ważna jest obserwacja swojego podopiecznego. Dobrze jest przystosować otoczenie dla kota, u którego choroba stawów już została zdiagnozowana, poprzez ułatwienie wskakiwania na podwyższenia. Wodę i jedzenie należy umieszczać w łatwo dostępnych miejscach w domu. Odpowiednie legowisko dla takiego zwierzęcia będzie wystarczająco miękkie lub specjalne ortopedyczne. 

Zachęcamy do umówienia się na wizytę w Zviropolis, jeśli masz podejrzenia problemów ze stawami u swojego kota lub masz dodatkowe pytania na temat jego zdrowia i funkcjonowania.   

Inne artykuły