Skontaktuj się z nami

Blog

 • Jak wygląda wizyta dermatologiczna?

  Dermatologiem w weterynarii nazywa się lekarza specjalizującego się w chorobach skóry u zwierząt. Dziedzina ta wymaga od lekarza rozległej wiedzy na temat badań laboratoryjnych oraz ich interpretacji, ponieważ często wykonuje osobiście badania dodatkowe takie jak np. cytologia. 

  Czytaj dalej Jak wygląda wizyta dermatologiczna?
 • Jak przygotować zwierzę do badania RTG?

  Jak prawidłowo przygotować zwierzę do badania RTG? Do badania rentgenowskiego, podobnie jak do innych badań diagnostycznych należy wcześniej zwierzę przygotować. W Zviropolis wykonujemy zdjęcia RTG wyłącznie w sedacji, dlatego pacjent musi być na czczo ok 8-10h przed wizytą. Prosimy, aby odstawić wodę na 2h przed przyjazdem do kliniki.

  Czytaj dalej Jak przygotować zwierzę do badania RTG?
 • Jak wygląda kalendarz szczepień psa? 

  Kiedy jest pierwsze szczepienie psa? Kalendarz szczepień psa jest uzależniony od takich czynników jak: jego wiek, to czy znana jest jego historia i wcześniejsze szczepienia, aktualny stan zdrowia oraz przebyte choroby.  Harmonogram rozpoczyna się nie wcześniej niż przed ukończeniem 8 tygodni życia szczeniaka. Seria składa się ze szczepionki przeciwko chorobom zakaźnym, które należy powtórzyć dwukrotnie oraz jednego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Pomiędzy tymi czynnościami musi być zachowana odpowiednia przerwa, aby organizm mógł prawidłowo zareagować na podany preparat.

  Czytaj dalej Jak wygląda kalendarz szczepień psa? 
 • Jak przygotować zwierzę do zabiegu?

  Czy zwierzę musi odbyć wizytę przed zabiegową? Dla lekarza przeprowadzającego zabieg wizytą pozwala na badanie kliniczne pacjenta oraz obejrzenie danego problemu np zębów w przypadku zabiegu stomatologicznego czy guza, który ma zostać wycięty.

  Czytaj dalej Jak przygotować zwierzę do zabiegu?
 • Jaka jest różnica między kastracją a sterylizacją?

  Czym się różni kastracja od sterylizacji?  Utarło się, że kiedy mówimy o zabiegu, który ma na celu trwałą bezpłodność, w stosunku do samców używa się określenia kastracji, a do samic sterylizacji, jednak to dwa zupełnie różne zabiegi.

  Czytaj dalej Jaka jest różnica między kastracją a sterylizacją?
 • Dlaczego kot jest otyły?

  Przyczyną zbyt dużej wagi u kotów jest nieodpowiednio dostosowana dieta lub jej ilość w stosunku do ruchu zwierzęcia.  Kiedy kot spożywa dużą ilość kalorii i mało się rusza, oczywiste jest, że będzie się to odkładać jako tkanka tłuszczowa. Bardziej narażone na otyłość są koty niewychodzące i te, które przez większość czasu są same w mieszkaniu czy domu. Innym powodem może być niewłaściwa gospodarka hormonami.

  Czytaj dalej Dlaczego kot jest otyły?
 • Dlaczego pies wyje?

  Wycie to wydawanie przez psa długiego odgłosu o różnej częstotliwości. Jest to forma komunikacji z innymi przedstawicielami gatunku, która została im po wilkach. Sposób jak i częstotliwość wydawanego dźwięku zależy od emocji psa. 

  Czytaj dalej Dlaczego pies wyje?
 • Czym jest padaczka u psa i kota? Jak sobie z nią poradzić?

  Czym jest padaczka? Padaczka to dość częsta choroba neurologiczna, która dotyczy zarówno psów jak i kotów. W mózgu dochodzi do nieprawidłowej aktywności elektrycznej co prowadzi do ataku. Może występować w różnym nasileniu ale zazwyczaj daje podobne objawy. Zwierzęta mogą na nią zachorować bez względu na rasę, wiek oraz wielkość. Należy pamiętać, że jest to choroba nieuleczalna.

  Czytaj dalej Czym jest padaczka u psa i kota? Jak sobie z nią poradzić?
 • Czym jest FIP u kota?

  FIP czyli zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów, jest chorobą wirusową. Patogen należy do tej samej grupy co coronavirus, dlatego niektórzy nazywają tą chorobę kocim coronavirusem. Infekcja ta prowadzi do stanu zapalnego otrzewnej (błony, która pokrywa jamę brzuszną od wewnątrz). Ma dwie postacie: wysiękową i bezwysiękową. Pierwsza polega na gromadzeniu się płynu w opłucnej lub otrzewnej. Forma bezwysiekowa jest trudniejsza w diagnozie, ponieważ do ogólnego złego samopoczucia mogą dojść inne objawy np z układu nerwowego.

  Czytaj dalej Czym jest FIP u kota?
 • Co to jest spoczynkowa liczba oddechów i w jaki sposób można ją policzyć?

  Częstotliwość oddechów u zwierzęcia to liczba oddechów mierzona w ciągu jednej minuty. Na podstawie takich pomiarów można szybko zweryfikować ewentualne początki różnych chorób u naszych podopiecznych. 

  Czytaj dalej Co to jest spoczynkowa liczba oddechów i w jaki sposób można ją policzyć?
 • Co to jest niewydolność nerek u kota?

  Niewydolność nerek u kota jest poważnym schorzeniem, które dotyka wiele starszych kotów. Choroba ta jest stanem, w którym nerki nie są w stanie prawidłowo funkcjonować i stopniowo tracą swoją zdolność do usunięcia toksyn z organizmu, co prowadzi do nagromadzenia szkodliwych substancji i zachwiania równowagi elektrolitowej.

  Czytaj dalej Co to jest niewydolność nerek u kota?
 • Co to znaczy, że kot ma robaki?

  Jeśli właściciele kotów zauważą w kale małe białe punkty lub nawet jasne nitki, świadczy to, że kot ma problem pasożytami wewnętrznymi. Bytują one w przewodzie pokarmowym i najczęściej problem ten dotyka koty wychodzące, ale zwierzęta przebywające wyłącznie w domu również mogą się zarazić. Istnieją też pasożyty żyjące w układzie oddechowym, a dokładniej w płucach. Ważne jest, aby właściciele byli świadomi, że “zarobaczenie” może mieć bardzo niekorzystne skutki dla samopoczucia i zdrowia kota.

  Czytaj dalej Co to znaczy, że kot ma robaki?