Skontaktuj się z nami Umów się na wizytę

Co warto wiedzieć przed badaniem krwi u psa?

Każdy odpowiedzialny właściciel psa pragnie zapewnić swojemu pupilowi jak najdłuższe i najzdrowsze życie. Jednym ze sposobów monitorowania zdrowia naszych czworonogów jest regularne badanie krwi. Ale dlaczego jest to tak ważne i jakie informacje można uzyskać z takiego badania?

Co mogę zrobić by utrzymać swojego psa w zdrowiu?

Stała opieka weterynaryjna jest niezmiernie ważna w utrzymaniu naszego pupila w zdrowiu. W tym celu należy pamiętać o pakiecie badań profilaktycznych, prewencji przeciwko kleszczom oraz pasożytom, a także szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

W jakim celu wykonuje się badania krwi u psa?

Lekarze weterynarii zalecają regularne badania krwi, które pozwalają na:

·  Wczesne wykrywanie wielu schorzeń, zanim pojawią się pierwsze objawy.

·  Monitorowanie postępów w leczeniu i reakcji organizmu na leki i terapię.

·  Sprawdzenie funkcji ważnych organów, takich jak wątroba i nerki i inne.

Jakie są rodzaje badań krwi u psów?

·  Pełna morfologia krwi: Pokazuje ogólną kondycję zdrowotną zwierzęcia. Bada się m.in. ilość czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi. Dzięki temu można diagnozować anemię, infekcje czy stany zapalne.

·  Biochemia krwi: Skupia się na wskaźnikach takich jak poziom glukozy, enzymów wątrobowych czy elektrolitów. Dzięki temu można ocenić pracę ważnych organów, takich jak wątroba, trzustka czy nerki.

·  Testy hormonalne i inne specjalistyczne badania krwi: Pomagają w diagnozowaniu schorzeń endokrynologicznych, takich jak choroby tarczycy czy nadnerczy.

·  Gazometria: to badanie pozwalające na ocenę parametrów określających efektywność wymiany gazowej oraz równowagę kwasowo-zasadową. Gazometria jest szczególnie ważna w chorobach płuc, układu krążenia, nerek czy w ciężkich stanach infekcyjnych, po urazach czy reanimacji.

Powyższe badania pozwalają także na wykrycie wielu innych chorób i infekcji, które mogą nie wykazywać objawów, także w początkowym etapie rozwoju choroby.

Jak przygotować psa do badania krwi?

Aby wyniki były jak najbardziej wiarygodne, warto:

·  W przypadku badań wymagających bycia na czczo, należy nie podawać psu pokarmów oraz wody około 8 godzin przed badaniem.

·  W przypadku regularnie przyjmowanych leków, skonsultować się z weterynarzem, czy nie wpłyną one na wyniki badania.

Co dalej? Jak interpretować wyniki badań?

Wyniki badań krwi mogą być różnorodne i nie zawsze łatwe do interpretacji dla laika. Dlatego w klinice weterynaryjnej lekarz każdorazowo powinien omówić otrzymane wyniki badań i wskazać, czy występują nieprawidłowości i konieczność dalszej diagnostyki lub leczenia.
Pamiętaj jednak, że:

·  Zrozumienie, że nieprawidłowości nie zawsze wskazują na poważne schorzenia. Mogą być efektem tymczasowych dolegliwości lub stresu.

·  Tylko specjalista jest w stanie prawidłowo zinterpretować wyniki i zaproponować ewentualne dalsze kroki.

Często zadawane pytania dotyczące badań krwi u psów:

·  Czy badanie krwi jest bolesne dla psa? – Pobieranie krwi jest szybkim i zazwyczaj bezbolesnym zabiegiem. Klinika weterynaryjna posiada doświadczenie w pobieraniu krwi u zwierząt, zatem jej personel wie, jak zniwelować stres i ból dla zwierzęcia.

·  Jak często należy wykonywać badanie krwi? – Zaleca się przeprowadzanie rutynowego badania krwi raz do roku, chociaż w przypadku starszych psów lub tych z przewlekłymi schorzeniami, może odbywać się to częściej.

·  Czy istnieje jakieś ryzyko związane z badaniem krwi? – Ryzyko jest marginalne. Może wystąpić niewielkie podrażnienie lub siniak w miejscu wkłucia, jednak zwykle szybko znika.

Podsumowanie

Regularne badania krwi są kluczem do utrzymania zdrowia naszego psa i wczesnego wykrywania potencjalnych problemów. Dzięki nim możemy zapewnić naszym pupilom długie i zdrowe życie. Dlatego warto zainwestować wregularne wizyty kontrolne u weterynarza i dbać o zdrowie naszych czworonogów na każdym etapie ich życia.

Inne artykuły