Skontaktuj się z nami Umów się na wizytę

Co to jest paraliż i niedowład łap u psa?

pies u neurologa

Jaka jest różnica pomiędzy paraliżem a niedowładem kończyn u psa?

Paraliż to całkowity brak możliwości wykonywania ruchów w danej kończynie, czyli zwierzę nie jest w stanie w ogóle poruszać kończyną. Niedowład to ograniczenie zakresu ruchu. Określenie może być stosowane zarówno w przypadku opisu siły mięśniowej. Niedowład może być stanem pośrednim pomiędzy normalnym funkcjonowaniem kończyny a  paraliżem. Większość właścicieli wiążę oba te stany z problemem ortopedycznym, jednak częściej jest on związany z neurologią oraz uszkodzeniem na terenie układu nerwowego. 

Jakie mogą być przyczyny paraliżu i niedowładu kończyn u psa?

Oba problemy mogą wymagać pomocy ze strony neurologa jak i ortopedy. Przyczyn tych stanów jest dużo, dlatego kluczową rolę odgrywa wywiad z właścicielem psa jak i badanie specjalistyczne. Najczęstszymi problemami mogą być:

  • uraz na terenie rdzenia kręgowego
  •  wady genetyczne
  • zwyrodnienia stawów
  • choroby neurologiczne 
  • choroby zakaźne

Nie ma zależności od tego jak duży jest pies czy jakiej jest rasy, ponieważ ten problem może dotknąć zarówno małe jak i duże psy. 

Jaka jest diagnostyka w przypadku niedowładu lub paraliżu. 

W pierwszej kolejności najlepiej od razu skontaktować się z neurologiem. Po badaniu lekarz może zlecić wykonanie neurologicznych badań dodatkowych np. rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej, aby uzyskać dokładny obraz mózgu, rdzenia kręgowego oraz kręgosłupa. Kluczowa jest tutaj ocena zakresu ruchu kończyną jak i odczuwania bólu przez pacjenta. 

Dodatkowe badania z krwi wykonuje się w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u psa, która również może powodować niedowład lub paraliż.

Jak wygląda leczenie psa z paraliżem lub niedowładem?

Leczenie jest uzależnione od zdiagnozowanej przyczyny tego stanu. Czasami jest potrzeba interwencji chirurgicznej, ale równie dobrze w niektórych przypadkach podejmuje się wyłącznie leczenie farmakologiczne. Nieocenioną pomocą w przypadku niedowładu czy paraliżu jest opieka fizjoterapeutyczna dla psa. Zoofizjoterapeuta dobierze plan ćwiczeń do stanu danego pacjenta w celu lepszego wsparcie mięśni w danej kończynie. 

Jeśli nie jesteśmy w stanie odwrócić powstałych zmian, istnieją specjalne wózki inwalidzkie dla psów oraz specjalne pasy i podpórki. 

Podsumowanie

W zależności od powodu, z jakiego powstał problem z poruszaniem kończyną, lekarze mogą być stanie odwrócić ten problem. Niestety nie zawsze się to udaje, dlatego istnieją urządzenia pomocnicze dla takich psów. 

Niezależnie od tego, co mogło się stać, jeśli zauważysz problem z poruszaniem u psa, od razu zgłoś się z nim do lekarza weterynarii w celu diagnostyki. Niedowład jest objawem, który łatwo jest dostrzec, a czasami czas, który minął od pojawienia się pierwszego objawy, a reakcji medycznej jest kluczowy. Jeśli wystąpi jakikolwiek z opisanych wyżej problemów, nie czekaj tylko skontaktuj się z naszą kliniką. 

Inne artykuły