Skontaktuj się z nami Umów się na wizytę

Jak wygląda duszność u psa lub kota?

duszność u kota

Jak rozpoznać że zwierzę ma problem z oddychaniem?

Ze względu na powód takiego stanu duszność może wyglądać inaczej, ponieważ mogą wywodzić się z układu oddechowego, krążeniowego lub z predyspozycji rasowych. 

Niezbędne jest, aby właściciel zawsze zwracał uwagę na sposób oddychania swojego podopiecznego. 

Do najczęstszych objawów duszności należy:

  • przyspieszony oddech
  • płytki lub przeciwnie – bardzo głęboki oddech 
  • charczenie
  • zmiana koloru błon śluzowych na blade
  • apatia lub niepokój 
  • świszczenie przy oddychaniu 

Duszność dzieli się na wdechową i oddechową i to właśnie typ problemu jest jednym z kluczowych informacji w postawieniu diagnozy. 

W duszności wdechowej charakterystyczne jest wydawanie odgłosów takich jak świszczenie czy charczenie. Zazwyczaj wywodzi się z górnych dróg oddechowych i może być spowodowane zakażeniem, reakcją alergiczną lub chorobą nowotworową. Taki obraz możemy zobaczyć u psów ras brachycefalicznych, które ze względów anatomicznych mają utrudnione oddychanie. 

Duszność wydechowa charakteryzuje się oporem przy wydychaniu powietrza. Można zaobserwować w momencie kiedy mamy do czynienia z alergicznym zapaleniem oskrzeli, kiedy jest produkowana nadmierna ilość wydzieliny, która utrudnia wydech. Często występuje wraz z charakterystycznym sapaniem. 

Jakie są przyczyny duszności u zwierząt?

Tak jak wyżej zostało opisane, problemy z oddychaniem mogą się wywodzić z układu oddechowego, krążeniowego, ze względu na anatomię lub z przyczyn środowiskowych. 

Bardzo niebezpiecznym problemem jest niewydolność lewej komory serca, ponieważ następuje zastój krwi w naczyniach płucnych co skutkuje obrzękiem płuc. 

Ponadto często występującym czynnikiem dlaczego zwierzę ma problem z oddychaniem mogą być polipy. Polipy to zmiany, które powstają na błonie śluzowej nosa lub gardła i w ten sposób ograniczają przepływ powietrza. Podobny efekt jest przy chorobach nowotworowych. 

Następnym powodem utrudnionego oddychania jest tak zwane przerasowienie, kiedy spotykamy się z bardzo płaskimi nosami u psów. Psy ras brachycefalicznych często mają zbyt krótki pysk, za małe otwory nosowe oraz za długie podniebienie. To wszystko składa się na walkę o każdy oddech. 

Następną wadą anatomiczną, która może być genetyczna jest zapadalność tchawicy, która często jest obserwowana u psów małych ras. 

Co zrobić kiedy zwierzę się dusi?

Bez względu na przyczynę, kiedy właściciel zauważy nieprawidłowość w oddychaniu u swojego psa lub kota, należy jak najszybciej pojechać z nim do całodobowej kliniki weterynaryjnej.  Czas ma tu znaczenie, ponieważ im dłużej stan się utrzymuje tym trudniej jest go odwrócić. Oczywistym jest, że zwierzę podczas duszności może nagle się pogorszyć i stan szybko może zmienić się w zagrożenie życia. 

Inne artykuły