Skontaktuj się z nami

Jak przygotować zwierzę do badania RTG?

Jak prawidłowo przygotować zwierzę do badania RTG?

Do badania rentgenowskiego, podobnie jak do innych badań diagnostycznych należy wcześniej zwierzę przygotować. W Zviropolis wykonujemy zdjęcia RTG wyłącznie w sedacji, dlatego pacjent musi być na czczo ok 8-10h przed wizytą. Prosimy, aby odstawić wodę na 2h przed przyjazdem do kliniki. 

Cz badania krwi są potrzebne przed RTG?

Jeśli pacjentem jest starszy zwierzak, to zawsze namawiamy do wykonania badań krwi ze względu na ryzyko znieczulenia. Takie badanie musi być stosunkowo aktualne, w zależności od ogólnego samopoczucia, wyniki są ważne przez ok 2 tygodnie. 

U pacjentów rasowych z predyspozycjami do chorób serca lub pacjentów geriatrycznych wskazane jest również wykonanie echa serca. 

Czy trzeba mieć wypisy z wcześniejszych wizyt?

Jeśli byli Państwo wcześniej na wizycie u internisty, dobrze jest wziąć ze sobą wypis. Taki dokument będzie zawierał datę, od kiedy występuje dany problem (np. kulawizna), jakie leki były podane i jeśli były wykonywane poglądowe zdjęcia rentgenowskie, zawsze są wspomniane w opisie badania. 

Czy konieczne jest znieczulenie psa lub kota do RTG?

Aby wykonać prawidłowo to badanie, musimy wymagać od pacjenta pozostania w bezruchu przez określony czas. Już samo układanie zwierzęcia (kładzenie, przekręcanie, rozciąganie ciała lub kończyny) i trzymanie go na siłę podczas całej procedury, dla większości jest ogromnym stresem. W zależności od badanego obszaru i lokalizacji problemu, często trzeba ułożyć psa lub kota w nietypowy i zarazem komfortowy sposób. Pozycje mogą być bolesne jak np. przy złamaniach. Dlatego ograniczamy do minimum nieprzyjemne wspomnienia oraz niebezpieczeństwo dla personelu, które może być spowodowane agresją cierpiącego zwierzęcia. 

Inne artykuły
  • Dlaczego pies się trzęsie? Przyczyny, co robić?

    Czytaj dalej Dlaczego pies się trzęsie? Przyczyny, co robić?
  • Zaćma u kota – co to? W jaki sposób ją rozpoznać i jak leczyć? Opis i operacja zaćmy

    Czytaj dalej Zaćma u kota – co to? W jaki sposób ją rozpoznać i jak leczyć? Opis i operacja zaćmy
  • Czarne jądra u psa – przyczyny, objawy, leczenie

    Czytaj dalej Czarne jądra u psa – przyczyny, objawy, leczenie