Skontaktuj się z nami Umów się na wizytę

Co to jest kastracja chemiczna u psa?

pies u weterynarza

Kastracja chemiczna to jedna z metod zapobiegania rozmnażania psów bez interwencji chirurgicznej. Procedura polega na wszczepieniu pod skórę stopera, który ma hamować uwalnianie hormonów płciowych u samców. Implant oddziałuje wyłącznie na poziom testosteronu dlatego substancja uwalniana jest na pewien okres czasu. Procedura wymaga powtarzania w celu utrzymania efektu działania. Jeśli kastracja chemiczna nie jest odnawiana, wtedy zachowania związane z popędem płciowym wrócą, dlatego można stosować ją np. okresowo bez konieczności zabiegu chirurgicznego.

Jakie są zalety kastracji chemicznej u psa?

Jedną z głównych zalet tego rodzaju kastracji jest brak konieczności trwałego usuwania gonad u samców. Procedura jest w stu procentach odwracalna, więc jeśli zwierzęciu nie zaaplikujemy kolejnego implantu, jego płodność i zachowania seksualne wrócą do normy sprzed pierwszej kastracji. Chip może być stosowany również jako tymczasowe rozwiązanie. 

Jakie są wady kastracji chemicznej?

Przede wszystkim jest to procedura, która wymaga powtarzania jak również w zależności od użytego leku, musi upłynąć jakiś czas, aby preparat zaczął działać i blokować uwalnianie testosteronu. Należy pamiętać, że każde podanie implantu może wiązać się z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Pies może zareagować ze strony układu pokarmowego biegunką i wymiotami lub ogólnym złym samopoczuciem. 

Dla jakich psów wskazana jest kastracja chemiczna?

Ta procedura jest dobrą alternatywą dla psów wystawowych, gdzie na małej przestrzeni znajduje się dużo innych osobników. Pies może być rozproszony i skupiać się na suczkach zamiast na właścicielu. 

Kolejną grupą psów, dla których ten rodzaj kastracji będzie lepszy to zwierzęta, które nie kwalifikują się do zabiegu ze względu na inne problemy. Wtedy nie ma ryzyka związanego ze znieczuleniem a jedynie wizyta w gabinecie. 

U psów reproduktorów również można zastosować wszczepienie chipa, w okresie, kiedy nie są planowane krycia. 

Czy kastracja chemiczna jest skuteczna w kontroli zachowań agresywnych u psa?

Jeśli pies wykazuje zachowania agresywne, pierwszym krokiem jest skonsultowanie się z behawiorystą, aby dowiedzieć się czym jest to spowodowane. Nasza behawiorystka w Zviropolis może pomóc w diagnozie zachowania psa i mając pełen obraz sytuacji doradzić najlepsze rozwiązanie. Kiedy problem ma podłoże hormonalne i wiąże się z pobudzeniem z powodu wyczucia niekastrowanej suki — kastracja chemiczna może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Po odczekaniu czasu, w którym ma zacząć działać implant, zwierzę zauważalnie stanie się spokojniejsze i przestanie zwracać tak dużą uwagę na pozostałe psy.

Inne artykuły