Skontaktuj się z nami

Kastracja i sterylizacja psa. Dlaczego są takie ważne i kiedy jest na nie odpowiedni czas?

Kastracja oraz sterylizacja psa to dwa niezwykle popularne zabiegi, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród właścicieli swoich czworonożnych przyjaciół. Często te dwa zabiegi są ze sobą mylone. Na czym polega kastracja psa, a na czym sterylizacja suki? Jak dbać o zwierzęta przed i po wykonanym zabiegu? Przyjrzyjmy się tym zagadnieniom z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy! 

Na czym dokładnie polega kastracja psa?

Kastracja psa jest zabiegiem chirurgicznym, który wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. W trakcie zabiegu usuwane są jądra i najądrza.  Konsekwencją zabiegu jest nieodwracalna bezpłodność u psa. Usunięcie jąder oraz najądrzy niweluje możliwość produkcji plemników.

Na czym polega sterylizacja psa?

Sterylizacja suki to zabieg, który polega przede wszystkim na usunięciu jajników, macicy, jak również jajowodów. Sterylizację definiuje się także jako podwiązanie bądź przecięcie jajowodów, bądź nasieniowodów. Cały zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Wyróżnić możemy różne typy narkozy. Do najbardziej popularnych należy:

 • znieczulenie całkowicie dożylne -TIVA,
 • Znieczulenie wziewne,
 • znieczulenie mieszane.

Przeprowadzenie samego zabiegu zajmuje około 40 minut. Jednakże, przygotowanie pacjenta do zabiegu, wybudzenie, oraz sama sterylizacja zajmują łącznie około 2 godzin. Po wykonanym zabiegu weterynarz może stwierdzić, że istnieje zasadność do pozostawienia zwierzęcia na obserwacji. Efektem zabiegu sterylizacji jest obniżenie ryzyka zachorowań na nowotwór gruczołu mlekowego, ropomacicze, a także występowanie cieczki czy niechcianej ciąży. 

Czy kastracja i sterylizacja są bezpiecznymi zabiegami?

Zarówno kastracja, jak i sterylizacja są zabiegami w pełni bezpiecznymi dla zwierząt, o ile jest spełnionych kilka kryteriów. Przede wszystkim zabiegi muszą być wykonywane przez wykwalifikowanego, doświadczonego lekarza chirurga. Nie bez znaczenia pozostaje także właściwe wyposażenie lecznicy w specjalistyczny sprzęt oraz sterylną salę chirurgiczną. 

Ostatnią, priorytetową kwestią jest także właściwe przygotowanie pacjentów do przeprowadzanych zabiegów, a więc przede wszystkim wykonanie niezbędnego kompletu badań, które potwierdzą zdolność oraz wykluczą obecność przeciwwskazań do wykonania t

ego typu zabiegów. Co więcej, po wykonanym zabiegu sterylizacji czy kastracji, zaleca się odbycie dwóch pooperacyjnych wizyt kontrolnych, których celem jest ocena wygojenia rany, samopoczucia zwierzęcia oraz zbadanie  ogólnej kondycji i stanu zdrowia zwierzęcia. Sterylizacja suki nie musi być odkładana do czasu uzyskania szczeniaków. Z medycznego punktu widzenia ciąża u suki nie wpływa na jej dobrostan , a co za tym idzie nie jest prawdą, że suka dopiero po porodzie osiąga dojrzałość

Kiedy jest najlepszy moment?

w przypadku niektórych ras sterylizacja suki dużej, której waga oscyluje w granicach 30 kg, powinna wykonana być po pierwszej cieczce. Może być to optymalny moment w życiu suki na przeprowadzenie takiego rodzaju zabiegu. Jeśli myślimy o sterylizacji suki małej bądź średniej, w większości przypadków zabieg można przeprowadzić jeszcze przed wystąpieniem pierwszej cieczki. Najczęściej jest to 6-12 miesiąc życia suki. Nie ma jednak górnej granicy wieku suk, u których może zostać wykonana sterylizacja. Weterynaria zna przypadki przeprowadzonych z całkowitym powodzeniem zabiegów nawet u 14-letnich pacjentów. 

By móc wykonać kastrację psa, należy poczekać na osiągnięcie przez zwierzę dojrzałości płciowej. O ile w przypadku suk jest to łatwe do ustalenia poprzez wystąpienie cieczki, o tyle u psów określenie tego stanu, sprowadza się do pewnych szacunków, opartych m.in. na rasie oraz wieku psa.

Jak przygotować psa do zabiegu?

Zarówno kastracja psa, jak i również sterylizacja suki, wymagają właściwego przygotowania czworonogów do wykonania zabiegów.

Sterylizacja powinna zostać poprzedzona badaniami krwi, które mają za zadanie wykazać poprawność funkcjonowania i wydolność narządów odpowiedzialnych za metabolizm leków anestetycznych. U suk, które są przedstawicielkami ras, u których często diagnozuje się występowanie wad serca, zalecane jest wykonanie badania kardiologicznego, w tych ECHO serca Podobnie jak w przypadku sterylizacji, także kastracja wymaga właściwej diagnostyki.

Co więcej, zarówno do sterylizacji, jak również do kastracji, zwierzę powinno przystąpić na czczo. W związku z tym bardzo często tego rodzaju zabiegi planowane są na poranne godziny

Jakie badania powinny zostać przeprowadzone przed kastracją psa?

Kastracja psa jest zabiegiem, który wymaga uprzedniego wykonania badań krwi. U młodych osobników badania są zalecane, u starszych są koniecznością. Morfologia oraz biochemia krwi muszą być wykonane maksymalnie 2 dni przed dniem zabiegu. Lekarz weterynarii wykonuje również badanie osłuchowe pracy serca i płuc. Zaleca się również podstawowe palpacyjne badanie narządów wewnętrznych psa

Jak opiekować się psem po sterylizacji lub kastracji?

Suka po wykonanej sterylizacji, przez pierwsze godziny po zabiegu najczęściej jest ospała, niezwykle senna. Może nie przejawiać ochoty na jakikolwiek ruch czy aktywność fizyczną. W związku z tym, w pierwszej kolejności należy zapewnić suce spokojne, wygodne miejsce do odpoczynku. Co więcej, by zapobiec wygryzaniu ran, suka powinna chodzić w kołnierzu ochronnym bądź specjalistycznym ubranku pooperacyjnym. To akcesoria, które są zapewniane przez klinikę weterynaryjną. 

By uśmierzyć ból, złagodzić skutki zabiegu, suka powinna przyjmować regularnie, przez okres pięciu dni, leki przeciwbólowe, które zostały zlecone przez lekarza wykonującego zabieg, we wskazanych przez niego dawkach. Co ważne, przez 10 dni po sterylizacji należy ograniczyć aktywność fizyczną suki, skrócić spacery, jak również zmniejszyć intensywność domowych zabaw. Ma to na celu ochronę szwów i świeżych, jeszcze niezagojonych ran. Całkowity okres rekonwalescencji po sterylizacji wynosi około 10 dni. 

Tuż po zabiegu, jeszcze w klinice weterynaryjnej zwierzę otrzymuje pierwszy posiłek. Po opuszczeniu lecznicy zwierze może wrócić do swojej normalnej diety. Po zabiegu właściciel nie powinien przemywać ani dotykać rany oraz szwów. W razie wątpliwości lub obaw należy każdorazowo skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Ile kosztuje kastracja psa?

Cena kastracji psa to usługa, której cena uzależniona jest od wagi zwierząt. Najczęściej stosowane są przedziały wagowe psów:

 • do 10 kg,
 • od 10 do 20 kg,
 • 20-40 kg, 
 • powyżej 40 kg. 

Oczywiście im lżejsza waga, tym cena jest niższa.

Kastracja oraz sterylizacja pozwalają na uniknięcie niechcianego rozmnażania się. Co więcej, są to zabiegi chirurgiczne, które wydłużają życie zwierząt, zmniejszają ryzyko występowania nowotworów, dbając o zdrowie i radosne życie naszych czworonogów.

Inne artykuły
 • Spondyloza u psa – objawy, leczenie, przyczyny zwyrodnienia kręgosłupa i rehabilitacja

  Czytaj dalej Spondyloza u psa – objawy, leczenie, przyczyny zwyrodnienia kręgosłupa i rehabilitacja
 • Dlaczego pies się trzęsie? Przyczyny, co robić?

  Czytaj dalej Dlaczego pies się trzęsie? Przyczyny, co robić?
 • Zaćma u kota – co to? W jaki sposób ją rozpoznać i jak leczyć? Opis i operacja zaćmy

  Czytaj dalej Zaćma u kota – co to? W jaki sposób ją rozpoznać i jak leczyć? Opis i operacja zaćmy