Co to jest zapadanie tchawicy u psów? Jak leczyć? Jak się diagnozuje?
To wada, polegająca na zmniejszeniu się średnicy tchawicy (w weterynarii używa się pojęcia światła tchawicy). W normalnej sytuacji narząd ma okrągły kształt, który umożliwia przepływ powietrza. Kiedy ulega zaburzeniu np. zwyrodnieniu chrząstek tchawicy, spłaszcza się. Powoduje to gorszą jakość przepływu powietrza do płuc. Choroba ma charakter postępowy, co oznacza, że jeśli nic nie zrobimy z psem, którego dotknął ten problem, stan będzie się pogarszał.
Jakie są przyczyny zapadalności tchawicy?
Powód powstania schorzenia ma kilka przyczyn. Najczęściej spotykana jest wrodzona wada u psów predysponowanych. Zapadalność może wystąpić w wyniku zwyrodnienia chrząstek tchawicy, a nawet po przebytych infekcjach płuc i oskrzeli.
Jakie rasy są predysponowane do zapadalności tchawicy?
Mówi się, że schorzenie dotyka w znacznej części psów małych ras, ale większe psy również mogą mieć z tym problem. Do ras predysponowanych zalicza się:
Jak diagnozuje się problem z tchawicą?
Problem można zdiagnozować poprzez wykonanie zdjęć rentgenowskich. Zwierze musi być do tego odpowiednio ułożone, aby można było dobrze zobaczyć stopień zapadnięcia. Bardziej diagnostyczną metodą jest badanie endoskopowe, przy którym wprowadza się sondę do tchawicy w celu wewnętrznej oceny narządu.
Jakie są objawy zapadania tchawicy?
Objawy tak jak sama choroba, z czasem będą się nasilać. Do typowych zachowań należy:
Jak leczy się zapadalność tchawicy?
W zależności od stopnia problemu można wykonywać inhalacje z leków wziewnych. Można wykonać również wstawienie stentów, które uniemożliwiają dalszy postęp choroby. Protezy tworzą tzw. rusztowanie dla tchawicy.
Decyzja co do sposobu leczenia zawsze powinna być podejmowana, mając na uwadzę dobro zwierzęcia.
Czego trzeba unikać z psem z zapadalnością tchawicy?
Przez utrudniony przepływ powietrza do płuc pies nie powinien się za bardzo ekscytować, ponieważ najpewniej spowoduje to kaszel i trudności ze złapaniem oddechu. Należy unikać wysiłku fizycznego, szczególnie w upalne dni pies powinien przebywać w zacienionym miejscu. Zmiana obroży na szelki jest bardzo ważna, aby nie powodować ucisku na tchawicę. Pies nie powinien przebywać w dusznych pomieszczeniach oraz w obecności osoby palącej. Ponadto, jeśli podopieczny zmaga się z otyłością, należy popracować nad utratą wagi.