Skontaktuj się z nami Umów się na wizytę

Udar cieplny u psa – objawy, leczenie, zapobieganie

udar cieplny u psa

Dlaczego pojawia się udar cieplny u psa?

Udar to stan przegrzania organizmu, w którym pies nie może oddać nadmiaru ciepła. Ten stan może prowadzić nawet do zagrożenia życia zwierzęcia, jeśli właściciel w porę nie zareaguje. Najbardziej narażone są osobniki młode, starsze, z przewlekłymi chorobami, z długą i gęstą sierścią,  psy ras brachelefaliczych oraz zwierzęta z chorobami układu oddechowego lub krążenia.

Psy o krótkim pysku mają o tyle utrudnione zadanie odprowadzania ciepła, że przez wydłużone podniebienie oraz zbyt małe otwory nosowe nie są w stanie prawidłowo zaczerpnąć powietrza.

Psy nie posiadają gruczołach potowych na całym organizmie tak jak ludzie dlatego głównym sposobem chodzenia jest zianie i w ten sposób pozbywają się nadmiaru ciepła.

Jakie są pierwsze objawy udaru cieplnego?

Objawy nie muszą występować jednocześnie, może się pojawić część z nich i najważniejsze jest, aby właściciel szybko zareagował. O udarze mówi się gdy temperatura ciała zwierzęcia wynosi nawet 40,5-43 stopni.

 Do typowych symptomów przegrzania należą:

  • osłabienie
  • nadmierne zianie 
  • ślinotok
  • utrata przytomności 
  • problem z oddychaniem 
  • wymioty

Co można zrobić kiedy pies jest przegrzany, ma udar?

Jeśli właściciel zauważył opisane wcześniej objawy u swojego psa powinien jak najszybciej skontaktować się z kliniką weterynaryjną i poinformować o przyjeździe. 

Psa z objawami udaru należy niezwłocznie przenieść w miejsce o niższej temperaturze oraz spróbować podać chłodną ale nie lodowatą wodę do picia. Można zwilżyć sierść psa, aby w ten sposób obniżyć temperaturę ciała.

Jak wygląda leczenie udaru u psa?

W pierwszej kolejności lekarz ma za zadanie ustabilizować psa. Dalsze leczenie będzie uzależnione od stanu pacjenta. Należy pamiętać, że im szybciej właściciel zareaguje, tym większe szanse, że pies może wyjść z tego stanu cało.

Jak zapobiec przegrzaniu u psa?

Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć, ponieważ udar może okazać się nawet śmiertelny dla psów. 

Należy pamiętać, że zwierzęta podczas upalnych dni również potrzebują cienia, wody oraz miejsca gdzie mogą odpocząć. Pod żadnym pozorem nie zostawia się psa w samochodzie, ponieważ szybko się nagrzewa i już po paru minutach temperatura w aucie może wynosić ok 45 stopni. 

Na spacery pies powinien wychodzić z samego rana oraz wieczorem, kiedy jest już chłodnie. Jeśli jest taka możliwość, można skrócić lub pominąć spacer w ciągu dnia. Wszelka aktywność fizyczna powinna być zaplanowana na wieczór, aby pies czuł się podczas niej komfortowo. 

Inne artykuły