Skontaktuj się z nami

Stomatologia — dlaczego ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej naszych pupili

psi dentysta

Dbanie o nasze zwierzęta to nie tylko dobre odżywianie i regularne spacery, ale także odpowiednia higiena jamy ustnej. Brak dbałości o zdrowie zębów i dziąseł może prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. W tym artykule przyjrzymy się powodom, dla których ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej naszych pupili.

Konsekwencje niewłaściwej higieny jamy ustnej u zwierząt domowych

Nieprawidłowa pielęgnacja zębów i dziąseł może powodować wiele problemów, które skutkują dużym dyskomfortem dla Twojego pupila. Jeśli zęby i dziąsła nie są utrzymywane w czystości, bakterie i resztki pokarmu mogą zbierać się na powierzchni zębów i prowadzić do powstawania kamienia nazębnego. Kamień nazębny staje się źródłem podrażnienia dziąseł i prowadzi do choroby przyzębia, która prowadzi do utraty zębów i zapalenia dziąseł. Ponadto zła opieka stomatologiczna zwiększa ryzyko rozwoju różnych infekcji w jamie ustnej, które mogą prowadzić do poważnych chorób.

Nieświeży oddech i rozwój chorób

Jedną z najbardziej wyraźnych oznak złej higieny jamy ustnej zwierząt jest nieświeży oddech. Wskazuje to na nagromadzenie bakterii w ustach, które rozkładają się i uwalniają gazy. Ponadto, jeśli zęby i dziąsła nie są pielęgnowane, mogą rozwijać się różne choroby, takie jak zapalenie jamy ustnej i dziąseł, które mogą również powodować nieświeży oddech.

Jak utrzymać higienę jamy ustnej

Aby utrzymać zdrowe zęby i dziąsła naszych pupili, niezbędna jest regularna higiena jamy ustnej. Eksperci zalecają szczotkowanie zębów swojego pupila co najmniej dwa razy w tygodniu przy użyciu specjalnych szczoteczek i pasty do zębów dla zwierząt domowych. Jeśli pupil nie jest przyzwyczajony do szczotkowania, należy zacząć od miękkiej szczoteczki, którą można namoczyć w wodzie lub naturalnym wywarze z rumianku. Istnieją również specjalne zabawki i karmy do dbania o zdrowie zębów pupila. Pomagają one usunąć płytkę nazębną i masują dziąsła, co poprawia krążenie.

Ponadto regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii są zalecane w celu utrzymania higieny jamy ustnej Twojego pupila. Specjaliści będą mogli wykryć wczesne oznaki chorób zębów i dziąseł oraz podjąć kroki w celu ich leczenia. Weterynarz może również wykonać profesjonalne czyszczenie zębów Twojego pupila za pomocą specjalnych przyrządów.

Podsumowując, dobra higiena jamy ustnej jest niezbędna dla zdrowia i dobrego samopoczucia naszych zwierząt. Właściwa pielęgnacja zębów i dziąseł może pomóc w zapobieganiu wielu problemom i chorobom, a także utrzymać świeży oddech Twojego pupila. Regularne wizyty u weterynarza i właściwy wybór produktów do pielęgnacji zębów zwierząt pomogą utrzymać zdrowie jamy ustnej Twojego pupila na wysokim poziomie.

Inne artykuły
 • Jak wygląda wizyta dermatologiczna?

  Dermatologiem w weterynarii nazywa się lekarza specjalizującego się w chorobach skóry u zwierząt. Dziedzina ta wymaga od lekarza rozległej wiedzy na temat badań laboratoryjnych oraz ich interpretacji, ponieważ często wykonuje osobiście badania dodatkowe takie jak np. cytologia. 

  Czytaj dalej Jak wygląda wizyta dermatologiczna?
 • Jak przygotować zwierzę do badania RTG?

  Jak prawidłowo przygotować zwierzę do badania RTG? Do badania rentgenowskiego, podobnie jak do innych badań diagnostycznych należy wcześniej zwierzę przygotować. W Zviropolis wykonujemy zdjęcia RTG wyłącznie w sedacji, dlatego pacjent musi być na czczo ok 8-10h przed wizytą. Prosimy, aby odstawić wodę na 2h przed przyjazdem do kliniki.

  Czytaj dalej Jak przygotować zwierzę do badania RTG?
 • Jak wygląda kalendarz szczepień psa? 

  Kiedy jest pierwsze szczepienie psa? Kalendarz szczepień psa jest uzależniony od takich czynników jak: jego wiek, to czy znana jest jego historia i wcześniejsze szczepienia, aktualny stan zdrowia oraz przebyte choroby.  Harmonogram rozpoczyna się nie wcześniej niż przed ukończeniem 8 tygodni życia szczeniaka. Seria składa się ze szczepionki przeciwko chorobom zakaźnym, które należy powtórzyć dwukrotnie oraz jednego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Pomiędzy tymi czynnościami musi być zachowana odpowiednia przerwa, aby organizm mógł prawidłowo zareagować na podany preparat.

  Czytaj dalej Jak wygląda kalendarz szczepień psa?