Skontaktuj się z nami Umów się na wizytę

Po co wykonuje się pomiar ciśnienia w oku? Jak wygląda jaskra u psów?

Pomiar ciśnienia oka u Yorka

Czy zwierzętom można zmierzyć ciśnienie w oku?

Pomiar ciśnienia w oku może się odbyć zarówno na wizycie internistycznej jak i okulistycznej. Pomiar ciśnienia w oku jest bardzo ważny ze względu na możliwe wystąpienie jaskry. Używa się do tego specjalnego sprzętu – tonometru, który mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe. Badanie tym przyrządem jest całkowicie bezbolesne i zazwyczaj zwierzęta nie mają problemu z tym badaniem. 

Co to jest jaskra u zwierząt?

Jaskra to choroba okulistyczna, która spowodowana jest zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Dochodzi do niej, kiedy odprowadzanie cieczy wodnistej w oku jest zaburzone. W chorym oku mechanizm wytwarzania i odprowadzania cieczy wodnistej jest zaburzony, ponieważ oko próbuje zrównoważyć zaburzone odprowadzanie poprzez mniejszą produkcję cieczy. Jaskra jest uważana za najbardziej bolesną chorobę u psów i kotów, więc podopieczny powinien jasno zasygnalizować, kiedy dzieje się coś nieprawidłowego. Rozróżnia się pierwotną i wtórną. Pierwotna pojawia się jako zaburzenie pracy oka a wtórna jest następstwem innej choroby, która występuje w oku.

Jakie są objawy jaskry u psów i kotów?

Objawy tej choroby mogą być podobne do tych ludzkich, do najbardziej charakterystycznych należy:

  • zauważalny ból oka, któremu może towarzyszyć skurcz powieki
  • apatia, niechęć do zabawy, często mniejszy apetyt
  • widoczne przekrwienie oka
  • zamglone oko
  • przy zaawansowanej chorobie pojawia się rozszerzona i nieruchoma źrenica
  • obrzęk okolicy oka
  • pogorszenie widzenia

Jaskra jest choroba bardzo bolesną i szybko postępującą, więc jeśli właściciel zauważy jakikolwiek niepokojący sygnał, należy poszukać szybkiej opieki weterynaryjnej. 

Jak leczy się jaskrę u psa czy kota?

Postępowanie różni się w zależności od tego czy zwierzę widzi na dane oko czy nie. Leczenie wtórnej jaskry polega przede wszystkim na wyeliminowaniu problemu, który ją spowodował. Leczenie jaskry pierwotnej polega na laserowym uszkodzeniu wyrostków rzęskowych, jeśli pacjent widzi. 

Jeśli oko jest już pozbawione wzroku wykonuje się zabieg farmakologicznego uszkodzenia wyrostków rzęskowych. 

Niezależnie od rodzaju jaskry i metody leczenia, zwierzę będzie wymagało stałych kontroli okulistycznych. 

Podsumowanie:

Jaskra to choroba bardzo bolesna dla zwierzęcia i należy szybko reagować przy zaobserwowaniu pierwszych objawów. Symptomy choroby są dość charakterystyczne i łatwe do zauważenia. 

Najlepiej od razu zapisać się do lekarza okulisty w celu prowadzenia leczenia.

Inne artykuły