Jak zabezpieczyć swojego psa przeciwko pchłom i kleszczom?
Kleszcze Ixodes i pchły to pasożyty, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia naszych zwierząt domowych. Kleszcze Ixodes mogą przenosić piroplazmozę (babeszjozę), kleszczową boreliozę i erlichiozę, powodując anemię i ogólne zatrucie toksyczne u psów. Pchły natomiast powodują zapalenie skóry, silny świąd i mogą być niekiedy źródłem inwazji tasiemców (dipylidioza).
Aby uchronić zwierzęta przed tymi pasożytami, należy je regularnie leczyć specjalnymi preparatami. Ale który z nich wybrać-krople na kłąb, spray czy obrożę?
Krople na kłąb to najbardziej popularny i wygodny sposób ochrony przed kleszczami i pchłami. Stosuje się je na skórę w kłębie i są skuteczne przez miesiąc. Krople są dobrze wchłaniane przez skórę, rozprzestrzeniają się po całym ciele zwierzęcia i zapewniają niezawodną ochronę.
Do ochrony przed pasożytami można również stosować spraye. Działają one natychmiast po podaniu preparatu i mogą być skuteczne przez kilka dni. Spraye są wygodne do stosowania u dużych zwierząt lub gdy potrzebna jest szybka ochrona.
Skuteczne w ochronie przed pasożytami mogą być również obroże przeciwpasożytniczo. Zazwyczaj są one noszone przez kilka miesięcy i zapewniają ciągłą ochronę na szyi zwierzęcia.
Dla większej niezawodności można połączyć krople i spraye, lub krople i obrożę. Najważniejsze, aby substancja czynna w nich zawarta była z różnych grup, aby uniknąć przedawkowania.
Jeśli chodzi o pchły, to do ich zwalczania konieczne jest regularne traktowanie zwierząt i ich domów specjalnymi preparatami. Pamiętajmy, że pchły mogą ukrywać się w różnych miejscach, w tym w dywanach, listwach przypodłogowych i szczelinach.
Oprócz leczenia zwierząt należy również dbać o higienę w domu oraz regularnie czyścić i pielęgnować miejsca, w których mogą ukrywać się pchły i kleszcze, takie jak dywany, meble, poduszki, koce itp.
Obroże przeciwpchelne, krople i spraye są skuteczną ochroną przed pchłami i kleszczami. Przed ich użyciem należy jednak przeczytać instrukcję i zastosować się do zaleceń producenta. Należy również pamiętać, że nie wszystkie produkty są odpowiednie dla wszystkich zwierząt i nie zaleca się stosowania ich u psów w ciąży lub karmiących.
Jednym z najważniejszych punktów w walce z pasożytami jest profilaktyka. Regularne zabiegi pielęgnacyjne dla zwierząt, utrzymywanie domu w czystości i dbanie o miejsca, w których zwierzęta spędzają czas, pomogą zmniejszyć ryzyko zarażenia pasożytami i chronią Twojego pupila przed przykrymi konsekwencjami.
Ukąszenie kleszcza lub pchły może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla Twojego pupila. Dlatego ważne jest, aby być uważnym i dbać o swoje zwierzęta, leczyć je na pasożyty, przestrzegać zasad higieny i przeprowadzać regularne kontrole weterynaryjne.