Skontaktuj się z nami Umów się na wizytę

Kiedy zabezpieczyć psa przeciw kleszczom?

Dwa psy rasy Beagle

Kiedy jest sezon na kleszcze?

Przyjęło się, że właściciele używają określenia czasu, w którym występują kleszcze wtedy należy zabezpieczyć psa. Najczęściej słyszy się o przedziale kwiecień – październik. Niestety nie jest to bezpieczne założenie, ponieważ w Polsce zimy są już stosunkowo ciepłe a okres, w którym kleszcze nie występują ciągle się skraca. Tak naprawdę wystarczy, że temperatura jest dodatnia i można już zaobserwować kleszcze. 

Kiedy zabezpieczyć psa przeciw kleszczom?

Preparaty przeciwko kleszczom powinny być podawane psom przez cały rok! Wystarczy jeden słoneczny dzień zimą, kiedy temperatura podniesie się do dodatnich i pies już jest narażony na zarażenie się choroba odkleszczową. 

Należy pamiętać, że choroba czasami może skończyć się śmiercią psa dlatego warto zabezpieczać zwierzęta całorocznie. 

Jakie są objawy chorób odkleszczowych?

U każdego psa choroby odkleszczowe mogą przebiegać inaczej, ale do podstawowych objawów zalicza się:

  • apatia
  • zaleganie
  • niechęć do picia i jedzenia
  • ciemna barwa moczu
  • gorączka
  • wymioty 
  • biegunka
  • problemy neurologiczne

Jak dochodzi do zakażenia psa przez kleszcza?

Kleszcze są pasożytami bytującymi w trawach, krzewach a nawet na drzewach. W tych miejscach czekają na ruch, które zwierzę wykonuje i przeskakują na nie ze swojej kryjówki. Kiedy pasożyt znajdzie odpowiednie miejsce, wgryza się w nie i żywi się krwią. Poprzez kontakt śliny chorego kleszcza z krwią psa może dojść do zakażenia chorobami odkleszczowymi. 

Pamiętajmy, że pomimo stosowania różnych preparatów przeciw kleszczom, tabletek, kropli, obroży czy sprayów pies może zachorować na choroby odkleszczowe! Stosując zabezpieczenie znacznie minimalizujemy ryzyko zachorowania swojego psa, ale nie wykluczamy go w stu procentach. Tabletki nie odstraszają pasożytów a powodują ich śmierć po zetknięciu z krwią, więc może się zdarzyć, że pies przyniesie kleszcze do domu. 

Stosowanie kilku rodzajów zabezpieczenia znacznie minimalizuje ryzyko chorób odkleszczowych. 

Ważne jest to, aby szybko zareagować i zgłosić się do lekarza weterynarii przy wystąpieniu jakichkolwiek nietypowych zachowań u swojego psa. 

Inne artykuły