Skontaktuj się z nami Umów się na wizytę

Jakie szczepienia powinien posiadać kot? Jak go przygotować  na wizytę ze szczepieniem? 

Dlaczego należy szczepić koty? 

Lekarze weterynarii są jednego zdania, że wszystkie koty należy szczepić, nawet te niewychodzące. Niektóre patogeny ludzie są w stanie przenieść na ubraniu czy na podeszwach butów, dlatego w Zviropolis przykładamy tak dużą wagę do profilaktyki. 

Przeciwko  jakim chorobom szczepimy koty? 

Zwierzęta swoje pierwsze szczepiania odbywają już w wieku dziecięcym, zazwyczaj jest to powód do ich pierwszej wizyty u lekarza weterynarii. Choroby, przeciwko którym  są szczepione to: panleukopenia, kaliciwiroza, herpeswirus, białaczka oraz wścieklizna. Szczepionki są zazwyczaj łączone, w niektórych przypadkach występują oddzielnie na tylko jedną chorobę (np. przeciwko wściekliźnie). 

I szczepienie 

Pierwsze szczepienie odbywa się w wieku 8 tygodni. Wtedy kot dostaje zastrzyk przeciw panleukopenii, kaliciwirozie oraz kociemu katarowi.  

II szczepienie

Następna wizyta w celu zaszczepienia odbywa się nie wcześniej niż po czterech tygodniach od pierwszej dawki. W tym przypadku szczepi się na te same choroby  oraz dodatkowo przeciwko wirusowi kociej białaczki (FeLV)

III szczepienie 

W wieku powyżej 16 tygodni powtarza się poprzednie szczepienie. Jest ostatnie z serii szczepień w pierwszym roku.

IV szczepienie

Od 2022 roku obowiązuje  nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie na terenie Warszawy oraz sąsiadujących powiatów. Należy pamiętać, że brak aktualnego szczepienia na terenie zagrożonym wystąpieniem wścieklizny, jest wykroczeniem, za które grozi mandat.  

Szczepienia na choroby zakaźne powtarza się jednokrotnie po pierwszym roku a następnie co trzy lata. Wtedy nie jest to cykl dawek a pojedyncza szczepionka. 

Jak należy przygotować zwierzę przed każdym szczepieniem? 

W momencie szczepienia kot musi być zdrowy, podwyższona temperatura, wymioty czy inne niepokojące objawy są dyskwalifikacją. Lekarze zalecają aby przed każdym szczepieniem wykonać odrobaczanie z około tygodniowym wyprzedzeniem. Brak nadmiernej aktywności fizycznej przed wizyta, również jest bardzo ważna. 

Przed szczepieniem kota przeciwko białaczce, lekarz musi wykonać test (płytkowy lub PCR), który w przypadku ujemnego wyniku, pozwala na zaszczepienie przeciwko tej chorobie. 

Na co zwrócić uwagę po szczepieniu? 

Obserwacja zwierzęcia po zastrzyku jest bardzo ważna, ponieważ każde szczepienie niesie za sobą ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji niepożądanych jest w pierwszych godzinach po szczepieniu. W miarę upływu czasu, zmniejsza się. 

Jakie mogą być objawy niepożądane: 

  • obrzęk pyszczka lub kończyn
  • wymioty
  • biegunka
  • utraty przytomności lub zaburzenia koordynacji ruchowej 
  • problemy z oddychaniem 
  • apatia zwierzęcia 
  • podwyższona temperatura
  • ślinotok 

Pamiętaj, że ważne jest utrzymywanie aktualności szczepień u swojego kota, aby zapewnić mu ochronę przed groźnymi chorobami. Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania odnośnie kalendarza szczepień swojego kota, zachęcamy do kontaktu z lekarzami Zviropolis w celu wyjaśnienia nurtujących kwestii.  

Inne artykuły