Skontaktuj się z nami Umów się na wizytę

Jakie badania profilaktyczne wykonywać u psów i kotów?

Czym są badania okresowe zwierząt? 

Badania profilaktyczne to zestaw podstawowych badań okresowych, które są zalecane do wykonywania w określonych terminach i są wyznaczane na podstawie indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Jednakże niektóre badania bez względu na dodatkowe zalecenia lekarza weterynarii, należy wykonać raz na jakiś czas, ponieważ umożliwiają szybsze wykrycie ewentualnej choroby.


Na czym polegają badania profilaktyczne zwierząt? 

Profilaktyka wygląda inaczej dla zwierząt młodych, dorosłych oraz starszych.

Szczenięta jak i kocięta muszą przejść przez całą ścieżkę szczepień. Zazwyczaj są to trzy dawki szczepionki na choroby zakaźne oraz jedna na wściekliznę. Każde szczepienie najlepiej jakby poprzedzone było odrobaczaniem z około tygodniowym wyprzedzeniem. Dobrze jest samemu ważyć malucha aby kontrolować jego prawidłowy rozwój. Ponadto rasy predysponowane oraz w ich typie, powinny mieć wykonane badanie RTG stawów biodrowych. Konsultacja stomatologiczna jest bardzo ważna do określenia stanu zębów mlecznych, stałych oraz ewentualnych nieprawidłowości np w postaci wady zgryzu.

Zabiegiem profilaktycznym coraz częściej nazywa się kastracje swoich podopiecznych. W wyborze terminu najlepiej skontaktować się z lekarzem prowadzącym zwierze aby można było wybrać dogodny czas na wykonanie takiego zabiegu.

Jak często wykonywać badania profilaktyczne u zwierząt domowych?

Zwierzęta dorosłe powinny mieć raz w roku wykonane podstawowe badania krwi i moczu, badanie USG oraz ECHO serca. Wizyty stomatologiczne w celu oceny stanu jamy ustnej powinny odbywać się dwa razy w roku. Zwierzęta starsze wymagają większej ilości badań oraz ich częstszego powtarzania ze względu na tempo rozwoju chorób w starszym organizmie. U psów i kotów również zaleca się badanie krwi i moczu ale o rozszerzonym profilu. Badanie USG powinno być przeprowadzane nawet dwa razy w roku. podobnie jak konsultacje kardiologiczne. U niektórych ras, które mają skłonności do chorób serca takie badanie jest szczególnie ważne.

Co mogę robić w domu dla zdrowia swojego zwierzęcia? 

Niektóre działania profilaktyczne możemy przeprowadzać w domu jest to między innymi: szczotkowanie zębów, regularne odrobaczania oraz w przypadku psów również całoroczne zabezpieczenie przeciwko kleszczą!

Wszystkie powyższe czynności są bardzo ważne w odpowiedzialnym utrzymaniu dobrostanu naszych pupili, bo przecież właśnie to mamy na myśli decydując się na zakup lub adopcje zwierzęcia :))

Inne artykuły