Skontaktuj się z nami

Jaka jest różnica między kastracją a sterylizacją?

Czym się różni kastracja od sterylizacji? 

Utarło się, że kiedy mówimy o zabiegu, który ma na celu trwałą bezpłodność, w stosunku do samców używa się określenia kastracji, a do samic sterylizacji, jednak to dwa zupełnie różne zabiegi. 

Na czym polega kastracja?

Kastracja polega na usunięciu jąder u samców, macicy z jajnikami u samic. W ten sposób niweluje się np znaczenie terenu, cieczki i ruje, ciąże urojone oraz czasami niepożądane zachowania wobec innych zwierząt. Procedura zabezpiecza przed zachorowaniem na często spotykane nowotwory związane z układem rozrodczym np. guzy listwy mlecznej lub jąder. 

Na czym polega sterylizacja?

Sterylizacja polega na podwiązaniu i przecięciu jajowodów lub nasieniowodów. W tym zabiegu macica oraz jądra nie są usuwane. Samice nadal mogą mieć cieczki a u samców nadal mogą występować niepożądane zachowania behawioralne, jednak ten zabieg uniemożliwia zapłodnienie. 

Czym jest kastracja chemiczna? 

Kastracja chemiczna jest stosowana u samców w postaci chipa, który za zadanie stopowanie wydzielania hormonów. Jest wszczepiany podskórnie i jego działanie utrzymuje się kilka miesięcy. Ten sposób często jest polecany dla np. lękliwych psów. 

Inną metodą jest stosowanie antykoncepcji farmakologicznej, szczególnie w odniesieniu do kotek, jednak ta metoda zdecydowanie nie jest przez nas polecana. Prowadzi do częstszego występowania nowotworów oraz rozwinięcia ropomacicza! 

Jakie są przeciwwskazania do kastracji?

Zwierzę w momencie zabiegu musi być zdrowe. Nie jest wskazane wykonywanie zabiegu podczas rui lub cieczki. Przeciwwskazaniem do kastracji mogą być również zachowania behawioralne takie jak lęk separacyjny czy reaktywność na otoczenie. 

Jaka jest dieta po kastracji?

Po zabiegu zwierzęta mają zaburzoną gospodarkę hormonalną dlatego mogą mieć tendencję do przybierania na wadzę. Po kastracji zwierzęta potrzebują specjalnej diety o obniżonej zawartości tłuszczu do czasu, kiedy hormony się wyrównają. 

Jak przygotować psa i kota do kastracji?

Przed każdym zabiegiem prosimy o wykonanie badań krwii. W zależności od wieku pacjenta, wybrane profile mogą się różnić ilością parametrów. Jest to zależne od wieku podopiecznego, jego ogólnej kondycji i przebytych chorób. 

Inne artykuły
  • Dlaczego pies się trzęsie? Przyczyny, co robić?

    Czytaj dalej Dlaczego pies się trzęsie? Przyczyny, co robić?
  • Zaćma u kota – co to? W jaki sposób ją rozpoznać i jak leczyć? Opis i operacja zaćmy

    Czytaj dalej Zaćma u kota – co to? W jaki sposób ją rozpoznać i jak leczyć? Opis i operacja zaćmy
  • Czarne jądra u psa – przyczyny, objawy, leczenie

    Czytaj dalej Czarne jądra u psa – przyczyny, objawy, leczenie