Jaka jest dieta dla psa z problemami z przewodem pokarmowym?
Dlaczego dieta jest ważna w procesie leczenia chorób związanych z układem pokarmowym?
Prawidłowo dobrana dieta powinna być dopasowana do potrzeb żywieniowych pacjenta, uwzględniając dany problem weterynaryjny, wiek psa oraz ewentualne choroby współistniejące.
Odpowiednia dieta pomoże złagodzić problemy ze strony układu pokarmowego, zbilansować poziom składników odżywczych lub pokryć ewentualne niedobory. Może nawet wspomóc proces regeneracji żołądka i jelit. Jest to szczególnie ważne przy chorobach zapalnych przewodu pokarmowego.
Jaka karma jest najlepsza dla psa z problemami z przewodem pokarmowym?
W zależności od problemu, polecane karmy będą się od siebie różnić. Zazwyczaj zaleca się, aby były bogate w błonnik i probiotyk. Najlepiej gdy karma zawiera możliwie jak najmniej tłuszczu i aby była lekkostrawna. Często właściciele decydują się na samodzielnie gotować posiłki dla swoich podopiecznych, ale tylko po dokładnych zaleceniach od lekarza weterynarii.
Jak często karmić psa z problemem żołądkowym?
Lekarze zalecają, aby karmić psa częściej w ciągu dnia np. 4 razy dziennie. Bardzo ważne jest to, aby karma była lekkostrawna, najlepiej mokra. Częstsze spożywanie posiłków jest dla żołądka lepsze, ponieważ nie ma sytuacji gdzie na raz dostaje dużą porcję jedzenia a następnie resztę dnia jest głodny.
Czego nie wolno podawać psu z problemami trawiennymi?
Nie powinniśmy w ogóle dawać psu resztek ludzkiego jedzenia, ale jeśli czasami się nam zdarza, to w przypadku kiedy pies ma wrażliwy żołądek możemy znacznie pogorszyć sytuację. W diecie trzeba unikać:
Najważniejsze jest to, aby właściciel miał świadomość, że prawidłowo karmione zwierzę ma o wiele mniejsza tendencję do chorób, w szczególności układu pokarmowego. W kwestii żywieniowej najlepiej stawiać na dobre jakościowo karmy lub gotować posiłki samemu będąc tym samym w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii.