Jak zadbać o psa w upalne dni
Jak zadbać o psa w upalne dni?
Każdy właściciel psa kiedyś zadał sobie pytanie, jak może pomóc swojemu zwierzęciu w upalne dni. Już spieszymy z odpowiedzią! Najważniejsze jest aby zrozumieć że psy są bardziej narażone na szkodliwe działania wysokich temperatur niż ludzie, na co składa się kilka, może nie do końca znanym wszystkim czynników.
Co wpływa na komfort zwierzęcia podczas upałów?
Po pierwsze, psy anatomicznie nie mają aż tyle gruczołów potowych co ludzie, przez co trudniej jest im samodzielnie się schłodzić. Gruczoły te znajdują się głównie na opuszkach! Dlatego, kiedy pupil odpoczywa, warto schłodzić łapki wodą.
Po drugie, psy, które posiadają gęste futro, mają dodatkowo utrudnione zadanie. Sierść ta genetycznie uwarunkowana jest do zatrzymywania ciepła. Niezbędne jest w tym wypadku regularne wyczesywanie martwej sierści!
Po trzecie psy ras brachycefalicznych mają bardzo specyficzny układ pyska i jednocześnie nosa. Zwężone otwory nosowe, krótki pysk oraz przerośnięte podniebienie znacznie komplikują funkcjonowanie podczas upałów.
Jak chłodzi się pies?
Nasi przyjaciele chłodzą się głównie poprzez zianie. W tej czynności psy otwierają pysk i z wysuniętym językiem oddychają w dość charakterystyczny sposób, który jest znany wszystkim właścicielom. Ta czynność pozwala psom na oddawanie wilgoci z błon śluzowych oraz języka i w ten sposób pozbywają się nadmiaru ciepła z organizmu. W tym miejscu koniecznie należy zwrócić uwagę na kaganiec, który jest zakładany psu. Tych weterynaryjnych absolutnie nie wolno wykorzystywać do spacerów, ponieważ uniemożliwiają otwarcie pyska a jednocześnie ziania!
Co mogę zrobić by pomóc zwierzęciu w ciepłe dni?
Zapewnij stały dostęp do wody oraz zacienionego miejsca. Świetnym pomysłem jest rozstawienie basenu oraz wykonanie zwierzaka. Jeśli pies przebywa w domu nie odmawiaj mu odpoczynku na chłodnych płytkach. Dobrym pomysłem jest zakup maty chłodzącej. Można zachęcać do zjedzenia chłodzonych przysmaków.
Jeżeli twój pupil nadmiernie się ślini, ma zwiększoną liczbę oddechów, jest niechętny do wykonywania poleceń lub do jakiegokolwiek ruchu, ma nienaturalny kolor śluzówek albo nawet utraty świadomości niezwłocznie udaj się do kliniki weterynaryjnej Zviropolis.