Jak zabezpieczyć psa w sylwestra?
Dlaczego psy boją się fajerwerków?
Po pierwsze, psy nie rozumieją co się dzieje a strach jest pierwszą reakcją w takim momencie. Naturalne jest to, że zwierzęta czują zagrożenie, dlatego chcą się schować. Ludzie rozumieją sytuację, wiedzą kiedy może zacząć się puszczanie fajerwerków oraz kiedy może się skończyć. Niestety zwierzętom nie da się tego wytłumaczyć.
Po drugie, zarówno psy jak i koty mają o wiele lepszy słuch niż ludzie. To jak my słyszymy fajerwerki, psy mogą odczuwają nawet 10-krotnie głośniej, dlatego nic dziwnego, że niektóre zwierzęta bardzo długo dochodzą do siebie jeszcze przez kilka kolejnych godzin po zakończeniu strzelania. Do tego dochodzi również
Jak przygotować psa na sylwestra?
Tutaj duże znaczenie ma sposób w jaki sposób pies reaguje. Są osobniki, które nie przyjmują się głośnymi wybuchami a są takie, które bardzo źle to znoszą. Najlepiej udać się z psem na wizytę do lekarza weterynarii nawet dwa tygodnie wcześniej, aby móc zadziałać lżejszymi substancjami, które muszą mieć czas się wysycić. Jeśli nie ma możliwości przyjechania odpowiednie wcześnie, są też leki, którymi możemy zadziałać tzw. “na ostatnią chwilę”. Pomimo pomocy farmakologicznej warto zadbać między innymi o:
Jak trenować z psem przed sylwestrem?
Niektórzy właściciele dużo wcześniej zaczynają przyzwyczajać swoich podopiecznych do dźwięków fajerwerek poprzez puszczanie im nagrań, jednak wiadomo, że każdy pies jest inny i skutki takiego treningu mogą się różnić. Odpowiednio wczesna pomoc w postaci środków uspokajających jest najlepszym sposobem na sylwestrową noc.
Jak należy się zachowywać w sylwestra?
Opiekun musi wiedzieć, że nawet bardzo wierny pies, w przypadku tak stresującej sytuacji może nie zareagować na zawołanie właściciela, dlatego absolutną podstawą jest wprowadzanie psa na smyczy. Dodatkowo przyczep do obroży lub szelek adresówkę z numerem telefonu i jeśli pies nie jest zachipowany – zrób to jak najszybciej!
Jeśli planujesz zostawić psa pod opieką kogoś innego, najlepiej aby ta osoba przyszła wcześniej na zapoznanie się z psem. Najważniejsze, aby pies nie był sam!
Jaka pomoc weterynaryjna na sylwestra?
Jeśli posiadają Państwo lękliwego psa najlepiej udać się do behawiorysty oraz lekarza weterynarii nawet pół roku wcześniej aby pomóc swojemu zwierzakowi w tym trudnym dla niego okresie.