Skontaktuj się z nami

Jak wygląda wizyta dermatologiczna?

Kim jest dermatolog weterynaryjny?

Dermatologiem w weterynarii nazywa się lekarza specjalizującego się w chorobach skóry u zwierząt. Dziedzina ta wymaga od lekarza rozległej wiedzy na temat badań laboratoryjnych oraz ich interpretacji, ponieważ często wykonuje osobiście badania dodatkowe takie jak np. cytologia. 

Jak wygląda wizyta u dermatologa z psem lub kotem?

Jak u każdego lekarza, wizyta rozpoczyna się od wywiadu. W dermatologii musi być od bardzo szczegółowy. Na taką konsultację dobrze jest, żeby właściciel sam się przygotował, aby udzielić precyzyjnych odpowiedzi, które pomogą w postawieniu diagnozy. 

Następnie lekarz przechodzi do badania klinicznego oraz oceny stanu skóry, uszu, futra. Żeby postawić diagnozę często trzeba zlecić różne badania laboratoryjne jak np. ocena zeskrobin, włosia czy wykonanie posiewu lub biopsji. Jeśli zwierzę miało w niedalekim czasie wykonywane badanie krwi, trzeba mieć je ze sobą.

W zależności od problemu, lekarz od razu wprowadza leczenie. Może się tak zdażyć, żę na badania laboratoryjne będzie trzeba czekać od kilku dni do nawet kilku tygodni. 

Leczenie zmian dermatologicznych często wymaga czasu i nie wystarcza jedna wizyta. W tej specjalizacji ważne są regularne wizyty kontrolne w celu sprawdzenia postępów w leczeniu. 

Jak przygotować się na wizytę dermatologiczną?

Jeśli pacjentem jest pies, należy powstrzymać się od kąpieli przed wizytą, ponieważ lekarz musi zobaczyć problem tak jak wygląda rzeczywiście a umycie psa może wszystko zamaskować. Dobrze jest mieć ze sobą książeczkę zdrowia zwierzęcia, gdzie są informację na temat szczepień oraz odrobaczeń. Należy znać przebyte choroby oraz najlepiej mieć wypisy dotyczące tego problemu oraz leczenia. Kiedy podopieczny przyjmuje leki na stałe, bardzo ważną informacją jest to, jakie to są leki. Jeśli przed wizytą u specjalisty, odbyła się konsultacja u internisty trzeba mieć informację o ewentualnie wdrożonym leczeniu. Bardzo ważne jest to jaką karmę je badany pies czy kot i co dokładnie jest w jej składzie. 

Kiedy warto udać się na wizytę u zwierzęcego dermatologa?

W przypadkach takich jak: swędzenie, guzki na ciele, łuszczenie się skóry, wysypki, problemy z sierścią, wyłysienia i bardzo różne zmiany skórne. Należy pamiętać, że kiedy zobaczymy jakikolwiek problem skórny u naszego podopiecznego, najlepiej udać się z nim jak najszybciej na wizytę, ponieważ zmiany w dermatologii bardzo często nasilają swoje objawy lub rozrastają w krótkim czasie. 

Ile kosztuje wizyta u dermatologa z psem czy kotem?

Koszt takiej wizyty jest zależny od danego problemu. Czasem wystarczy wizyta, wydanie leków oraz kontrola. Jeśli problem jest skomplikowany może wymagać badań dodatkowych, większej ilości leków i częstszych wizyt kontrolnych.  Jest to bardzo ruchoma kwestia i jest uzależniona indywidualnie. 

Inne artykuły
  • Dlaczego pies się trzęsie? Przyczyny, co robić?

    Czytaj dalej Dlaczego pies się trzęsie? Przyczyny, co robić?
  • Zaćma u kota – co to? W jaki sposób ją rozpoznać i jak leczyć? Opis i operacja zaćmy

    Czytaj dalej Zaćma u kota – co to? W jaki sposób ją rozpoznać i jak leczyć? Opis i operacja zaćmy
  • Czarne jądra u psa – przyczyny, objawy, leczenie

    Czytaj dalej Czarne jądra u psa – przyczyny, objawy, leczenie