Jak wygląda kalendarz szczepień psa?
Kiedy jest pierwsze szczepienie psa?
Kalendarz szczepień psa jest uzależniony od takich czynników jak: jego wiek, to czy znana jest jego historia i wcześniejsze szczepienia, aktualny stan zdrowia oraz przebyte choroby.
Harmonogram rozpoczyna się nie wcześniej niż przed ukończeniem 8 tygodni życia szczeniaka. Seria składa się ze szczepionki przeciwko chorobom zakaźnym, które należy powtórzyć dwukrotnie oraz jednego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Pomiędzy tymi czynnościami musi być zachowana odpowiednia przerwa, aby organizm mógł prawidłowo zareagować na podany preparat.
Na co szczepi się psy?
Szczepionki przeciwko chorobom zakaźnym mogą się różnić pomiędzy sobą tym, na jakie dokładnie choroby działają. Po wywiadzie lekarskim, będzie można dobrać odpowiedni preparat indywidualnie do psa. Choroby przeciwko, którym wykonuje się szczepienia to:
Czy są przeciwwskazania do szczepienia?
Aby zaszczepić psa, lekarz musi mieć pewność, że zwierzę jest zdrowe, dlatego zawsze wizytę zaczyna się od badania klinicznego. Takie objawy jak: podwyższona temperatura ciała, katar, kaszel, złe samopoczucie, zarobaczenie, czy nawet antybiotykoterapia, kontynuacja leczenia itp. wykluczają zwierzę z możliwości szczepienia w danym momencie. Po zakończonym leczeniu, nie powinno być przeszkód, aby szczepić psa.
Czasami zdarza się, że pies może mieć uczulenia na dany rodzaj szczepionki. W takim wypadku można użyć produktu innego producenta i uniknąć wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Właściciel zawsze musi poinformować lekarza, jeśli w przeszłości wystąpił podobny problem, wtedy zazwyczaj zalecane jest rozdzielenie szczepionek na choroby zakaźne oraz wściekliznę na dwa odrębne zastrzyki.
Jakie są objawy wstrząsu anafilaktycznego po szczepieniu?
Wystąpienia nieprawidłowej reakcji organizmu na szczepienie ma największe prawdopodobieństwo od razu po iniekcji. Im dłuższy czas po szczepieniu, tym mniejsze jest ryzyko jego wystąpienia, jednakże, w dniu szczepienia pies powinien być możliwie pod stałą obserwacją właściciela, ponieważ zdarza się, że uczulenie może wystąpić nawet po kilku godzinach. Do typowych objawów wstrząsu należą:
Mniej groźnym objawem nieprawidłowej reakcji organizmu jest odczyn w miejscu iniekcji, który może być bolesny przez ok dwa dni, mniejszą aktywnością ruchową lub obniżonym apetytem. Zachowania powinny samoistnie ustąpić po kilku dniach.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepożądane objawy, należy od razu skontaktować się najlepiej z lekarzem prowadzącym lub tym który wykonywał szczepienie.
Jak przygotować psa do szczepienia?
Tydzień przed każdym szczepieniem zaleca się odrobaczyć psa lub zbadać kał w kierunku pasożytów. W dniu szczepienia dobrze jest, aby zwierzę nie było wystawione na nadmierny wysiłek fizyczny. Jeśli na zewnątrz jest gorąco, dobrze jest umówić wizytę w godzinach wieczornych, żeby nie obciążać nadmiernie organizmu.
Książeczki szczepień znacznie ułatwiają decyzje odnośnie szczepienia, ponieważ często zabiegi profilaktyczne są prowadzone w różnych lecznicach, a w książeczce są zawarte informacje, na temat użytych szczepionek oraz daty ich wykonania.