Jak wygląda duszność u psa lub kota?
Jak rozpoznać że zwierzę ma problem z oddychaniem?
Ze względu na powód takiego stanu duszność może wyglądać inaczej, ponieważ mogą wywodzić się z układu oddechowego, krążeniowego lub z predyspozycji rasowych.
Niezbędne jest, aby właściciel zawsze zwracał uwagę na sposób oddychania swojego podopiecznego.
Do najczęstszych objawów duszności należy:
Duszność dzieli się na wdechową i oddechową i to właśnie typ problemu jest jednym z kluczowych informacji w postawieniu diagnozy.
W duszności wdechowej charakterystyczne jest wydawanie odgłosów takich jak świszczenie czy charczenie. Zazwyczaj wywodzi się z górnych dróg oddechowych i może być spowodowane zakażeniem, reakcją alergiczną lub chorobą nowotworową. Taki obraz możemy zobaczyć u psów ras brachycefalicznych, które ze względów anatomicznych mają utrudnione oddychanie.
Duszność wydechowa charakteryzuje się oporem przy wydychaniu powietrza. Można zaobserwować w momencie kiedy mamy do czynienia z alergicznym zapaleniem oskrzeli, kiedy jest produkowana nadmierna ilość wydzieliny, która utrudnia wydech. Często występuje wraz z charakterystycznym sapaniem.
Jakie są przyczyny duszności u zwierząt?
Tak jak wyżej zostało opisane, problemy z oddychaniem mogą się wywodzić z układu oddechowego, krążeniowego, ze względu na anatomię lub z przyczyn środowiskowych.
Bardzo niebezpiecznym problemem jest niewydolność lewej komory serca, ponieważ następuje zastój krwi w naczyniach płucnych co skutkuje obrzękiem płuc.
Ponadto często występującym czynnikiem dlaczego zwierzę ma problem z oddychaniem mogą być polipy. Polipy to zmiany, które powstają na błonie śluzowej nosa lub gardła i w ten sposób ograniczają przepływ powietrza. Podobny efekt jest przy chorobach nowotworowych.
Następnym powodem utrudnionego oddychania jest tak zwane przerasowienie, kiedy spotykamy się z bardzo płaskimi nosami u psów. Psy ras brachycefalicznych często mają zbyt krótki pysk, za małe otwory nosowe oraz za długie podniebienie. To wszystko składa się na walkę o każdy oddech.
Następną wadą anatomiczną, która może być genetyczna jest zapadalność tchawicy, która często jest obserwowana u psów małych ras.
Co zrobić kiedy zwierzę się dusi?
Bez względu na przyczynę, kiedy właściciel zauważy nieprawidłowość w oddychaniu u swojego psa lub kota, należy jak najszybciej pojechać z nim do całodobowej kliniki weterynaryjnej. Czas ma tu znaczenie, ponieważ im dłużej stan się utrzymuje tym trudniej jest go odwrócić. Oczywistym jest, że zwierzę podczas duszności może nagle się pogorszyć i stan szybko może zmienić się w zagrożenie życia.