Skontaktuj się z nami

Jak przygotować zwierzę do zabiegu?

Czy zwierzę musi odbyć wizytę przed zabiegową?

Dla lekarza przeprowadzającego zabieg wizytą pozwala na badanie kliniczne pacjenta oraz obejrzenie danego problemu np zębów w przypadku zabiegu stomatologicznego czy guza, który ma zostać wycięty. 

Dla właściciela taka wizytą również ma duże znaczenie, ponieważ lekarz w jej trakcie może opowiedzieć:

 • całą procedurę zabiegu
 • wyjaśnić ewentualne zagrożenia 
 • ocenić ile czasu zwierzę będzie musiało spędzić w klinice 
 • omówić koszty zabiegu 
 • przedstawić rokowania 

Czy badania krwi są potrzebne przed zabiegiem?

Pierwszą rzeczą, o którą się spytamy przed umówieniem na jakikolwiek zabieg, będzie pytanie odnośnie badań krwi. 

Wykonanie takich badań jest bardzo istotne, aby lekarz, który znieczula zwierzę do zabiegu, wiedział w jakim stanie jest jego organizm. Jednym słowem, aby ocenić ryzyko narkozy, oraz zakwalifikować pacjenta na zabieg. Takie badania są aktualne przez ok 2 tygodnie od ich wykonania, więc w tym czasie musi odbyć się operacja. Decyzja jakie dokładnie parametry należy zbadać, należy do lekarza prowadzącego. 

Czy echo serca przed zabiegiem jest konieczne?

Badanie echokardiologiczne zawsze jest zalecane w przypadku starszych zwierząt oraz ras predysponowanych do chorób serca. Ta procedura, również pozwala zobaczyć rzeczywisty stan pacjenta i dobrać indywidualnie znieczulenie. 

Badanie może być przeprowadzone z większym wyprzedzeniem niż planowany zabieg, ponieważ nawet zrobione miesiąc wcześniej będą aktualne. 

Czy pies lub kot musi być na czczo przed zabiegiem?

Zdecydowanie przed każdym zabiegiem wymagana jest głodówka zwierzęcia przez 8-12h przed zabiegiem. Wodę prosimy odstawić na ok 2h przed przyjazdem do kliniki. Wyjątkiem są małe ssaki, które cały czas mogą pobierać wodę i pokarm.  

Stan na czczo u psa i kota jest wymagany, ponieważ leki anestetyczne powodują wymioty i w ten sposób minimalizujemy ryzyko zadławienia się  treścią pokarmową u śpiącego zwierzęcia. Pełny żołądek to dodatkowe obciążenie dla układu krwionośnego oraz może spowodować opóźnione działanie leków znieczulających.

Jakie dodatkowa badanie należy wykonać przed operacją?

Czasami wymagane jest zrobienie specjalistycznego badania USG, RTG, CT czy MRI w celu zobrazowania jak najdokładniej operowanej zmiany. Jednak, jeśli pacjent będzie wymagał takich badań, jego właściciel zostanie o tym poinformowany przez lekarza wykonującego zabieg. 

Inne artykuły
 • Dlaczego pies się trzęsie? Przyczyny, co robić?

  Czytaj dalej Dlaczego pies się trzęsie? Przyczyny, co robić?
 • Zaćma u kota – co to? W jaki sposób ją rozpoznać i jak leczyć? Opis i operacja zaćmy

  Czytaj dalej Zaćma u kota – co to? W jaki sposób ją rozpoznać i jak leczyć? Opis i operacja zaćmy
 • Czarne jądra u psa – przyczyny, objawy, leczenie

  Czytaj dalej Czarne jądra u psa – przyczyny, objawy, leczenie