Skontaktuj się z nami Umów się na wizytę

Jak przygotować psa i kota do znieczulenia?

znieczulenie kota

Co to jest znieczulenie ogólne?

Znieczuleniem ogólnym nazywamy stan, w który wprowadza się pacjenta, aby wyłączyć mu świadomość oraz odczuwanie bólu, inaczej mówiąc chcemy, aby zwierzę poszło spać i nie wiedziało co wokół niego robimy.

Przy zabiegach planowych pies oraz kot musi być odpowiednio przygotowany do tej procedury tak aby wszystko przebiegło bezpiecznie i komfortowo.

Zabiegi ratujące życie, czyli takie które nie są planowane są obciążone trochę wyższym ryzykiem, ale weterynaria ciągle się rozwija i możemy przeprowadzać takie operację z sukcesem.

Co właściciel musi wiedzieć przed planowanym zabiegiem swojego zwierzęcia?

Lekarz weterynarii zawsze musi zakwalifikować zwierzę do zabiegu, dlatego może zapytać o kilka spraw związanych z pacjentem. Na pewno warto przygotować się do takich pytań jak:

  • Czy zwierzę zachowuje się normalnie jak na siebie?
  • Czy jest aktywne, je tak jak zazwyczaj?
  • Czy przyjmuje przyjmuje na stałe leki?
  • Czy ostatnio pojawiły się jakieś niepokojące objawy?

Jakie badania trzeba wykonać przed znieczuleniem?

Właściciel musi mieć świadomość, że znieczulenie jest ingerencją w organizm zwierzęcia i niesie ze sobą zagrożenie dla życia, dlatego tak ważna jest wcześniejsza ocena stanu zdrowia pacjenta.

Badania zleca się na podstawie wieku, rasy oraz ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia. Bierze się pod uwagę również przebyte choroby jak i informacje o wcześniejszych zabiegach.

Przed podstawowymi zabiegami należy wykonać badania krwi – morfologię i biochemię. Jeśli operacja jest trudniejsza lub pacjent jest starszy lub choruje przewlekle, badania mogą być rozszerzone o dodatkowe parametry.

Następnym bardzo ważną diagnostyką jest echo serca. Echo to nic innego jak usg serca wraz z specjalistycznymi pomiarami tego narządu. Szczególna uwagę zwraca się na starsze zwierzęta lub te z grupy ras predysponowanych do chorób kardiologicznych. Pamiętajmy jednocześnie, że nierasowe psy i koty również mogą mieć chore serce dlatego jest to istotne badanie dla wszystkich pacjentów.

Jedną z najważniejszych rzeczy jest to, aby na zabieg zwierzę przyszło na czczo. Ograniczenie nie dotyczy wody, ją zwierzę może pić. Jest to priorytetowe, ponieważ leki używane do znieczulenia mogą wywołać wymioty i wtedy występuje ryzyko zachłyśnięcia się treścią pokarmową co jest niebezpieczne dla życia zwierzęcia. Innym powodem, dla którego pacjent musi przejść głodówkę jest to, że leki lepiej zadziałają na pusty żołądek i nie ma potrzeby dokładania większej ilości.

Dzień wcześniej jak i w dniu zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Wszystkie treningi, długie spacery czy zabawa powinna być odłożona na inny dzień oraz zaplanowana w taki sposób, aby nie obciążać nadmiernie organizmu.

Podsumowanie

Doskonale wiemy, że zabiegi naszych czworonożnych podopiecznych sprawiają dużo stresu im właścicielom, dlatego staramy się jak najlepiej tłumaczyć nasze procedury, aby właściciel czuł, że robimy co w naszej mocy, aby nasi pacjenci zawsze czuli się komfortowo. Jeśli masz dodatkowe pytania związane z zabiegiem Twojego psa lub kota – śmiało zadzwoń do naszych klinik! Jesteśmy po to, aby na wszystkie odpowiedzieć.

Inne artykuły