Skontaktuj się z nami Umów się na wizytę

FeLV u kota – co to jest?

Jasny kot w transporterze.

Co to jest FeLV?

Feline Leukemia Virus to jedna z najczęściej spotykanych chorób wirusowych u kotów. Dotyka tylko i wyłącznie kotów, inne gatunki nie mogą się zarazić. Często chorują nią osobniki żyjące w większych skupiskach np. koty wolnożyjące. Jest to choroba wyleczalna, ale zwierzęta mogą z nią żyć i funkcjonować jak zdrowe koty.  

Jak kot może się zarazić FeLV?

Zachorować na FeLV mogą wyłącznie koty, które nie były zaszczepione na tą chorobę i miały kontakt z nosicielem tego wirusa!

Zakażenie zwykle odbywa się poprzez bezpośredni kontakt dwóch kotów. Najszybciej przenosi się poprzez ślinę oraz wydzielinę z dróg oddechowych. Jeśli matka jest chora może przenieść wirusa również na potomstwo. 

Niestety wirus długo utrzymuje się w środowisku i do zarażenia się może dojść poprzez kontakt pośredni np. poprzez używanie tych samych misek. 

Aby zapobiec białaczce u kota należy wykonywać regularne szczepienia oraz nie dopuszczać do kontaktu z innymi osobnikami, które potencjalnie mogą mieć dodatni wynik wirusa. 

Jakie są objawy kociej białaczki?

Kot, który jest nosicielem białaczki może nie wykazywać żadnych objawów choroby, mogą funkcjonować jak zupełnie zdrowe koty. U niektórych kotów objawy zaczynają się od bardzo ogólnych objawów, które z czasem nasilają się. U takich kotów może występować:

  • łzawienie i wysięk z oczu 
  • kaszel oraz katar
  • ropny wysięk z nosa 
  • wymioty
  • biegunka
  • brak apetytu 
  • spadek masy ciała 

Jak leczyć FeLV u kota?

Choroba należy do nieuleczalnych, medycyna weterynaryjna jeszcze nie znalazła środku na tą chorobę, jednak terapia polega na leczeniu objawowym. Taki sposób może znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie. 

Dużo właścicieli kotów dotkniętych białaczką decyduje się na dobranie odpowiedniej diety w celu wzmocnienia organizmu zwierzęcia. Ograniczenie sytuacji stresowych ma tutaj również duże znaczenie, wszystkie zmiany w domu należy przeprowadzać stopniowo. 

Kot z wirusem FeLV wymaga regularnych wizyt kontrolnych w celu ciągłej kontroli jego stanu. 

Jak dbać o kota z białaczką?

Jednym z najważniejszych zasad przy kotach białaczkowych jest to, że chory osobnik nie może być kotem wychodzącym. Koty chodzące samopas mogą zarażać inne koty i w ten sposób w miejscu choroba będzie się poszerzać. 

Przy każdej czynności weterynaryjnej lekarz powinien być poinformowany o nosicielstwie wirusa, szczególne znaczenie ma to przy szczepieniach. 

Inne artykuły