Skontaktuj się z nami

Dlaczego pies się trzęsie? Przyczyny, co robić?

pies się trzęsie

Zastanawiasz się, dlaczego Twój czworonożny przyjaciel wydaje się niespokojny i zauważyłeś, że jego ciało drży? Drżenie u psów może być wywołane wieloma czynnikami, począwszy od naturalnych reakcji organizmu po intensywnym wysiłku, aż po oznaki poważniejszych problemów zdrowotnych.

W naszym artykule przyjrzymy się bliżej, co może być przyczyną takiego zachowania i jakie sygnały powinny nas zaniepokoić. Dowiesz się, czy rasa psa może mieć wpływ na predyspozycje do drżenia oraz jakie emocje mogą wywoływać u psów podobne reakcje. Obserwowanie drżenia u swojego psa podczas snu czy po intensywnym bieganiu może budzić niepokój. Warto wiedzieć, kiedy jest to normalna reakcja organizmu, a kiedy może świadczyć o schorzeniach wymagających interwencji weterynaryjnej.

W tekście znajdziesz również praktyczne wskazówki, co robić, gdy zauważysz, że Twój pies się trzęsie, oraz jakie kroki podjąć, aby pomóc mu w takiej sytuacji. Zapewnienie odpowiedniej opieki i zrozumienie potrzeb naszych czworonogów jest kluczowe dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia.

Dlaczego pies się trzęsie? Najczęstsze przyczyny

Obserwacja zachowania naszego czworonożnego przyjaciela jest kluczowa w zrozumieniu, dlaczego pies się trzęsie. Trzęsienie może być reakcją na stres lub strach, na przykład podczas burzy lub fajerwerków. Z drugiej strony, może to być również objaw zimna lub przeziębienia, szczególnie u psów krótkowłosych lub tych o mniejszej masie ciała. Warto pamiętać, że trzęsienie może być również sygnałem zaburzeń neurologicznych lub bólu, dlatego nie należy ignorować tego zachowania i w razie potrzeby skonsultować się z weterynarzem.

Z drugiej strony, trzęsienie może być również normalną reakcją fizjologiczną na ekscytację lub nadmiar energii, szczególnie u młodych psów i szczeniąt. Jednakże, jeśli trzęsienie jest częste i towarzyszą mu inne niepokojące objawy, takie jak zmiana apetytu, letarg czy agresja, może to wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne. W takich przypadkach natychmiastowa konsultacja z weterynarzem jest niezbędna. Pamiętajmy, że odpowiednia diagnoza i szybka interwencja mogą znacząco wpłynąć na zdrowie i dobre samopoczucie naszego pupila.

Pies się trzęsie i szybko oddycha. Mimowolne drżenie mięśni u psa po wysiłku fizycznym

Intensywny wysiłek fizyczny może być przyczyną mimowolnego drżenia mięśni u psów. Jest to naturalna reakcja organizmu, która występuje w wyniku przemęczenia lub przegrzania ciała. Drżenie mięśni po intensywnym biegu czy zabawie jest sposobem na rozluźnienie mięśni i przyspieszenie procesu ich regeneracji. Z jednej strony, jest to oznaka zdrowego mechanizmu adaptacyjnego, ale z drugiej, może świadczyć o przeciążeniu organizmu, co wymaga uwagi właściciela. Jeżeli nas pies po spacerze lub treningu trzesie się i szybko oddycha, mogliśmy po prostu przesadzić z intensywnością.

Podczas gdy lekkie drżenie mięśni nie powinno być dużym powodem do niepokoju, silne lub przedłużające się drżenie może wskazywać na zbyt duży wysiłek: przemęczenie, odwodnienie lub nawet wstępne symptomy udaru cieplnego. W takich przypadkach konieczne jest zapewnienie psu odpoczynku w chłodnym miejscu oraz dostępu do świeżej wody. Właściciel powinien także zwrócić uwagę na częstotliwość i intensywność ćwiczeń, które oferuje swojemu pupilowi, aby unikać przyszłych problemów zdrowotnych.

Z drugiej strony, regularna aktywność fizyczna jest niezbędna dla utrzymania dobrego stanu zdrowia psa i jego prawidłowego rozwoju. Ważne jest, aby znaleźć złoty środek, który pozwoli na utrzymanie formy fizycznej psa bez przekraczania jego granic wytrzymałości. W razie wątpliwości co do przyczyn drżenia mięśni u psa po wysiłku, zaleca się konsultację z weterynarzem, który pomoże dostosować poziom aktywności do indywidualnych potrzeb zwierzęcia.

Pies piszczy i się trzęsie – jaka jest prawdopodobna przyczyna takiego stanu rzeczy?

Kiedy zauważamy, że nasz pies piszczy i jednocześnie się trzęsie, może to być sygnał, że coś niepokojącego dzieje się z naszym czworonożnym przyjacielem. Istnieje kilka potencjalnych przyczyn takiego zachowania, które warto rozważyć, aby móc odpowiednio zareagować i zapewnić naszemu psu najlepszą możliwą opiekę.

Ból lub dyskomfort

Jedną z najbardziej prawdopodobnych przyczyn piszczenia i drżenia psa jest ból lub dyskomfort. Psy często wyrażają ból poprzez piszczenie, a drżenie może być reakcją na intensywność bólu lub stres z nim związany. Ból może być wynikiem urazu, stanu zapalnego, problemów z układem pokarmowym, zębami, uszami lub innymi schorzeniami.

Piszczenie, trzęsienie się i ruszanie łapami imitując bieg – możliwa padaczka

Jeżeli do jednoczesnego drżenia i piszczenia możemy doliczyć zachowanie, które polega na ruszanie łapami w taki sposób, jakby nasze zwierzę biegło lub chciało biec, najprawdopodobniej mamy do czynienia z częstą chorobą neurologiczną, jaką jest padaczka.

Padaczka u psów może być klasyfikowana jako pierwotna lub wtórna, co oznacza, że może się pojawić niespodziewanie w dowolnym momencie życia zwierzęcia. W trakcie napadu padaczkowego ważne jest, aby uważnie obserwować psa i zapewnić mu bezpieczeństwo, aby nie doszło do samookaleczenia. Każdy epizod padaczkowy powinien być natychmiast skonsultowany z weterynarzem. Standardową metodą leczenia jest stosowanie leków przeciwpadaczkowych, mających na celu zapobieganie dalszym napadom.

Pies nagle zaczyna drżeć – jaki jest powód?

Nagłe drżenie u psa najczęściej występuje z opisanymi wcześniej objawami, takimi jak piszczenie i imitacja biegu poprzez ruszanie łapami. Niestety, taki zestaw zachowań oznacza także najczęściej tę samą przyczynę, jaką jest choroba padaczki.

Kiedy pies nagle zaczyna drżeć mogło też dojść do zatrucia groźną substancją. Jeżeli niespodziewanie trzęsie się i nie możemy ustalić konkretnej przyczyny tego stanu rzeczy, nasz przyjaciel mógł mieć kontakt z toksycznymi dla jego organizmu specyfikami. W takim przypadku warto sprawdzić, czy jego dziąsła są blade i czy występuje ślinotok.

Pies się trzęsie podczas snu

Obserwowanie trzęsącego się psa podczas snu może budzić niepokój u właściciela. Jednakże, w większości przypadków jest to zupełnie normalne zachowanie, związane z fazami snu. Podobnie jak ludzie, psy przechodzą przez różne etapy snu, w tym fazę REM (Rapid Eye Movement), podczas której mogą wystąpić ruchy mięśniowe, w tym drgania. Oto kilka punktów, które warto wziąć pod uwagę:

 • Faza REM jest etapem snu, w którym psy (i ludzie) śnią. W tym czasie może dojść do mimowolnych ruchów mięśni.
 • Jeśli drgania są sporadyczne i krótkotrwałe, zwykle nie ma powodu do zmartwień.
 • Regularne kontrolowanie stanu zdrowia psa u weterynarza pozwala wyeliminować ewentualne problemy zdrowotne.

Niemniej jednak, istnieją sytuacje, gdy trzęsienie się psa podczas snu może wskazywać na głębsze problemy zdrowotne. Przykładowo, jeśli drgania są intensywne i częste, mogą być oznaką zaburzeń neurologicznych lub innych schorzeń. W takich przypadkach, należy skonsultować się z weterynarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania i zaleci leczenie. Poniżej kilka sygnałów, na które warto zwrócić uwagę:

 • Nieustające drgania mogą być sygnałem bólu lub dyskomfortu.
 • Jeśli pies wykazuje inne niepokojące objawy, takie jak zmiana zachowania czy problemy z apetytem, to może to wymagać szybkiej interwencji.
 • Diagnostyka weterynaryjna jest kluczowa w przypadku podejrzenia choroby.

Stres, strach i inne silne emocje także mogą być przyczyną

Psy, podobnie jak ludzie, doświadczają silnych emocji, które mogą prowadzić do fizycznych reakcji, takich jak drżenie. Stres i strach są częstymi przyczynami, dla których nasz czworonożny przyjaciel może się trząść. Na przykład, głośne dźwięki, takie jak fajerwerki czy burze, mogą wywołać lęk, który manifestuje się poprzez drżenie.

Z kolei pozytywne emocje, jak ekscytacja czy oczekiwanie na ulubioną zabawę, również mogą być powodem, dla którego pies się trzęsie. Ważne jest, aby rozpoznać kontekst sytuacji, w której pies się trzęsie, aby odpowiednio zareagować. Jeśli drżenie jest wynikiem stresu, należy zapewnić psu bezpieczne i spokojne środowisko. W przypadku, gdy jest to reakcja na radość, nie ma powodu do niepokoju. Jednakże, jeśli drżenie jest częste i nie wiąże się z wyraźnymi przyczynami emocjonalnymi, powinno się skonsultować z weterynarzem, aby wykluczyć inne potencjalne problemy zdrowotne.

Pies się trzęsie – możliwe choroby: tabela i omówienie

Trzęsienie się psa może być objawem różnych stanów zdrowotnych – od zaburzeń układu nerwowego po narażenie się na ekstremalne temperatury – dlatego ważne jest, aby dokładnie obserwować dodatkowe symptomy towarzyszące temu zachowaniu. W tabeli przedstawiliśmy przyczyny, które mogą powodować, że pies może się trząść:

Choroba / stan zdrowotnyOpisObjawy poza drżeniem
Zaburzenia psychiczneLęk separacyjny, fobie, przykre doświadczenia zwierzęcia.Nadmierna reakcja na bodźce, lęk
Zaburzenia elektrolitoweNa przykład niski poziom wapnia (hipokalcemia).Osłabienie mięśni
Niewydolność nerekZatrucie, wysoka gorączka lub utrata krwi mogą prowadzić do ostrej niewydolności nerek.Niepokój, utrata apetytu, rzadkie oddawanie moczu, pragnienie, utrata masy ciała, apatia
Zespół Drżenia Białych PsówDziedziczna choroba głównie u psów o białej sierści.Utrata świadomości, szybkie ruchy gałek ocznych
Choroba AddisonaNiedobór hormonów nadnerczy, częściej u samic dużych ras.Apatia, biegunka, słaby apetyt, bóle brzucha, zwiększone pragnienie
HipotermiaNiska temperatura ciała, często po długotrwałej ekspozycji na zimno.Letarg, słabe tętno, trudności w oddychaniu
Hipertermia / Udar cieplnyWysoka temperatura ciała, często w warunkach dużej temperatury zewnętrznej.Przyspieszony oddech, przekrwienie błon śluzowych, letarg
HipoglikemiaNiski poziom cukru we krwi, częściej u małych ras.Osłabienie, brak koordynacji, utrata przytomności
Skręt żołądkaŻołądek obraca się wokół swojej osi, powodując silny ból.Problemy z oddychaniem, wzdęcia, niepokój, problemy z krążeniem krwi
Toksyny i zatruciaSpożycie toksycznych substancji.Wymioty, biegunka, nadmierny ślinotok
Choroby zakaźneChoroby wirusowe lub bakteryjne jak parwowiroza czy leptospiroza.Różne, w zależności od choroby. Parwowiroza – m.in. wymioty, biegunka, ddhydratacja, letarg, ból brzucha, gorączka. Leptospiroza – m.in. żółtaczka, zmiany w oddawanym moczu (częste oddawanie moczu lub trudności w tym procesie, ciemny mocz), ból mięśni, krwawienia z nosa i inne krwotoki
NosówkaWirusowa choroba, która może uszkodzić mózg.Drgawki, wydzielina z nosa, duszność, kaszel, paraliż
EpilepsjaNadmierna aktywność komórek mózgowych.Intensywne ataki drgawek z utratą świadomości
Choroby wątrobyZaawansowana choroba wątroby u psów często odnosi się do marskości wątroby” lub przewlekłej niewydolności wątroby. Marskość wątroby to stan, w którym zdrowa tkanka wątroby zostaje zastąpiona przez bliznowatą tkankę, co prowadzi do utraty funkcji wątroby. Przewlekła niewydolność wątroby odnosi się do stopniowego pogarszania się funkcji wątroby na skutek długotrwałego uszkodzenia lub choroby.Wodobrzusze, żółtaczka, zaburzenia krzepnięcia krwi, zmniejszony apetyt, utrata masy ciała, wymioty, biegunka
Zaburzenia mięśniowe/nerwoweMiopatie lub neuropatie.Osłabienie mięśni
PadaczkaPrzewlekłe zaburzenie neurologiczne charakteryzujące się nawracającymi napadami drgawek.Utrata świadomości, piszczenie, nietypowe zachowania przed i po napadzie, ślinotok, chwilowy paraliż

Tabela chorób i stanów zdrowotnych, które mogą powodować drżenie u psów, obejmuje szeroki zakres schorzeń, od łagodnych po bardzo poważne dolegliwości układu nerwowego, mięśniowego czy stanu ogólnoustrojowego. Wśród nich znajdują się zarówno choroby przewlekłe, jak i ostre stany, które wymagają natychmiastowej interwencji weterynaryjnej.

Najczęstsze przyczyny drżenia u psów to często te, które są związane z reakcjami behawioralnymi lub środowiskowymi, takie jak stres, strach, czy reakcja na niską temperaturę. Choroby takie jak niewydolność nerek, choroba Addisona, czy padaczka, choć mniej powszechne, są ważne do rozpoznania, ponieważ wymagają specjalistycznego leczenia i długoterminowej opieki.

Rasa a drgawki. Dlaczego York się trzęsie? Czy rasa psa ma znaczenie?

Yorki i ich podatność na drżenie mięśni

Trzęsienie się psów, a w szczególności rasy takie jak Yorkshire Terrier, może być wywołane różnymi czynnikami. Yorki są znane z tego, że są bardziej wrażliwe na zimno ze względu na ich niewielkie rozmiary i krótką sierść, co sprawia, że są bardziej podatne na utratę ciepła ciała. Dodatkowo te małe psy często wykazują silne przywiązanie do swoich właścicieli i mogą trząść się, gdy czują się zdenerwowane lub przestraszone. Oto kilka głównych przyczyn, dla których York może się trząść:

 1. Reakcja na zimno – Yorki mają tendencję do odczuwania dyskomfortu w niskich temperaturach.
 2. Stres i lęk – Sytuacje stresowe lub lęk separacyjny mogą prowadzić do drżenia.
 3. Ekscytacja – Yorki często trzęsą się z ekscytacji, na przykład podczas powitania właściciela.

Jeśli zauważymy, że nasz York trzęsie się regularnie, istnieje kilka kroków, które możemy podjąć, aby pomóc naszemu pupilowi. Po pierwsze, należy zadbać o to, aby pies miał ciepłe i wygodne miejsce do spania, z dala od przeciągów i zimnych podłóg. W chłodne dni warto rozważyć ubranie psa w ciepły sweterek. Jeśli podejrzewamy, że przyczyną drżenia jest stres, możemy spróbować zastosować techniki uspokajające, takie jak masaż czy ćwiczenia relaksacyjne. W każdym przypadku, obserwacja i odpowiednia reakcja na potrzeby naszego Yorka są kluczowe dla jego dobrostanu.

Trzęsienie się a rasa pupili

Psy, które są przedstawicielami ras o mniejszych gabarytach, takie jak opisane Yorki, Shih Tzu czy Chihuahua, wykazują tendencję do częstszego drżenia w porównaniu z większymi psami. Analogicznie jak w przypadku tej pierwszej rasy, każdy mniejszy przyjaciel naszej rodziny powinien w chłodniejsze dni mieć zapewnioną dodatkową ochronę, np. w postaci ubrań, ponieważ psie organizmy o mniejszych wymiarach szybciej tracą ciepło.

Trzęsienie się u psów o większych rozmiarach jest zjawiskiem, które może budzić zaniepokojenie u ich właścicieli, choć nie zawsze jest to sygnał alarmowy. W przeciwieństwie do psów miniaturowych, które często trzęsą się z powodu emocji lub reakcji na zimno, u większych ras drżenie może mieć inne przyczyny.

Psy większych ras, takie jak Labradory, Owczarki Niemieckie czy Golden Retrievery, z natury mają lepszą izolację termiczną dzięki gęstszej sierści i większej masie ciała. Dlatego też, gdy pies tej wielkości zaczyna się trząść, warto zwrócić uwagę na inne potencjalne przyczyny niż tylko niska temperatura.

Warto pamiętać też o tym, że niektóre rasy – takie jak terriery – drżą naturalnie i większości przypadków to zjawisko nie powinno budzić podejrzeń co do stanu zdrowia czworonoga.

Podszerstek a marznięcie psa

Podszerstek, czyli warstwa włosów znajdująca się blisko skóry, pełni kluczową rolę w izolacji termicznej psa, chroniąc go przed drgawkami z powodu zbyt niskiej temperatury. Nie wszystkie rasy psów posiadają jednak ten element owłosienia. Brak tej warstwy występuje u takich ras jak bokser, maltańczyk, wspomniany kolejny raz york, wyżeł węgierski krótkowłosy, wyżeł weimarski krótkowłosy czy też charcik włoski. Psy te są bardziej podatne na odczuwanie chłodu niż rasy z dobrze rozwiniętym podszerstkiem. Nawet psy posiadające tę warstę mogą być narażone na zimno, jeśli ich sierść zostanie przycięta ze względów estetycznych lub w celu uniknięcia kołtunów.

Co zrobić, gdy pies się trzęsie?

Gdy zauważymy, że nasz pies się trzęsie, istotne jest spokojne i metodyczne podejście do ustalenia przyczyny. Checklista poniżej może pomóc w ocenie sytuacji i podjęciu odpowiednich kroków:

 • Zapewnij ciepło: Jeśli trzęsienie jest wynikiem niskiej temperatury, zapewnij psu ciepłe miejsce do leżenia oraz koc. Jak zostało opisane wyżej, ten problem częściej dotyczy piesków, które są nieco mniejsze.
 • Usługi weterynaryjne: W przypadku podejrzenia, że przyczyną drżenia jest ból, dyskomfort lub poważniejsza choroba, niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii.
 • Redukcja stresu: Jeżeli przyczyną jest stres, postaraj się usunąć źródło niepokoju i zapewnić psu spokojne środowisko.
 • Dieta: Upewnij się, że dieta Twojego psa jest odpowiednia i nie powoduje alergii czy innych reakcji, które mogą prowadzić do trzęsienia.
 • Obserwacja: Monitoruj zachowanie psa – czy drżenie pojawia się w określonych sytuacjach czy jest stałe.

Bezpośrednia reakcja i odpowiednie działanie mogą zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym i zapewnić naszemu pupilowi szybki powrót do zdrowia.

Inne artykuły
 • Spondyloza u psa – objawy, leczenie, przyczyny zwyrodnienia kręgosłupa i rehabilitacja

  Czytaj dalej Spondyloza u psa – objawy, leczenie, przyczyny zwyrodnienia kręgosłupa i rehabilitacja
 • Zaćma u kota – co to? W jaki sposób ją rozpoznać i jak leczyć? Opis i operacja zaćmy

  Czytaj dalej Zaćma u kota – co to? W jaki sposób ją rozpoznać i jak leczyć? Opis i operacja zaćmy