Czym jest zabieg sanacji u psa?
Czy trzeba czyścić psu zęby?
Niezależnie od tego czy mówiąc to mamy na myśli czyszczenie zębów naszego pupila szczoteczką czy zabieg sanacji jamy ustnej, odpowiedź zawsze będzie brzmiała – TAK!
Odkładający się kamień nazębny jest gromadzeniem się bakterii, które powodują:
Najlepszym zapobieganiem odkładania się kamienia jest regularne szczotkowanie zębów specjalnymi pastami przeznaczonymi dla zwierząt. Czasami jednak to nie wystarcza i wtedy niezbędny jest zabieg sanacji jamy ustnej.
Co może powodować kamień nazębny?
Skutki zbyt dużego zanieczyszczenia zębów mogą być bardzo niekorzystne dla zdrowia zwierzęcia. Kamień to płytka nazębna, która jest zmaterializowanym osadem bakteryjnym. Jeśli prawidłowa higiena jamy ustnej nie jest zachowana, płytki nakładają się na siebie tworząc twardą warstwę, która przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu.
Jak wygląda sanacja u psa czy kota?
Ta czynność powinna być przeprowadzana wyłącznie przez lekarza weterynarii. Doktor jest w stanie ocenić stan zęba i zadecydować o jego pozostawieniu lub usunięciu.Sanacja musi być wykonywana w pełnym znieczuleniu, ponieważ tylko wtedy można dokładnie wyczyścić zęby. Bez tego mało które zwierzę pozwoliłoby sobie na usuwanie kamienia nazębnego. Ponadto poprzez znieczulenie minimalizujemy nieprzyjemne wspomnienia związane z całą procedurą. Jest to bezpieczniejsze zarówno dla pacjenta jak i dla personelu kliniki.
Samo usuwanie płytki możliwe jest dzięki specjalnemu sprzętowi, który wykorzystuje ultradźwięki. Przy zabiegu wykorzystywany jest rentgen stomatologiczny do wewnętrznej oceny stanu zębów.
Czas sanacji jest uzależniony od ilości odłożonego kamienia nazębnego.
Zabieg wymaga wcześniejszego przygotowania w postaci aktualnych badań krwi oraz dodatkowo echo serca. Zwierze w dniu zabiegu musi być na czczo.
Jak dbać o zwierzę po zabiegu sanacji?
W momencie oddawania zwierzęcia po zabiegu, w Zviropolis właściciel zawsze dostanie zalecenia co do dalszego postępowania oraz zostanie to wszystko wytłumaczone.
Po zabiegu zawsze prosimy o zapewnienie cichego i spokojnego miejsca ze względu na przebyte znieczulenie. Przez pierwszy tydzień zalecane jest miękkie jedzenia, ale jeśli zwierzę na co dzień je suchą karmę to można ją rozmaczać.
Od razu przekazywane są też instrukcję o prawidłowej higienie jamy ustnej i dobierana preparaty takie jak pasta do zębów, szczoteczka, płyn do higieny jamy ustnej.
W przypadku, kiedy zabieg rozszerzył się też o ekstrakcje (usuwanie zęba), są wydawane leki przeciwbólowe.
Zawsze po zabiegach prosimy o przyjście na kontrolę, aby sprawdzić jak czuje się pacjent.