Skontaktuj się z nami Umów się na wizytę

Czym jest paszport dla zwierząt?

Jakie są korzyści z posiadania paszportu dla psa lub kota?


Oto kilka głównych korzyści z posiadania paszportu dla zwierząt:

Podróżowanie: Jeśli planujesz podróżować ze swoim zwierzakiem, szczególnie za granicę, paszport dla zwierząt może być niezbędny. Paszport zawiera informacje o zdrowiu zwierzęcia, szczepieniach oraz identyfikuje zwierzę jako twojego pupila. Dowód ten jest często wymagany przez granice i linie lotnicze, gwarantując, że twój zwierzak spełnia odpowiednie wymagania zdrowotne i sanitarno-weterynaryjne.

Bezpieczeństwo i identyfikacja: Paszport dla zwierząt zawiera informacje identyfikacyjne, takie jak imię, rasę, płeć i opis zwierzęcia. W przypadku zagubienia lub kradzieży zwierzęcia, paszport umożliwia szybkie zidentyfikowanie właściciela i powrót do domu. Dodatkowo, paszport może zawierać też numer mikrochipa, co zwiększa szanse na odnalezienie zwierzęcia w przypadku zgubienia.

Dane zdrowotne: Paszport dla zwierząt zawiera informacje o szczepieniach, badaniach laboratoryjnych, międzynarodowych certyfikatach zdrowia i innych ważnych danych zdrowotnych. Ułatwia to zarządzanie opieką zdrowotną zwierzęcia i zapewnia pełniejszy obraz jego historii medycznej.

Legalność i przestrzeganie regulacji: Posiadanie paszportu dla zwierząt to często wymaganie ustawowe lub regulacyjne w wielu krajach. Umieszczenie oznaczenia lub pieczęci paszportu potwierdza, że zwierzę zostało zgodnie z przepisami weterynaryjnymi i jest legalne.

Łatwe aktualizacje danych: Paszport dla zwierząt można łatwo zaktualizować, jeśli jakiekolwiek informacje się zmienią, takie jak zmiana adresu, danych kontaktowych czy nowe szczepienia. Zapewnia to up-to-date dokument zawierający najważniejsze informacje o zwierzaku.

Czy zwierzę może podróżować bez paszportu?

Jeżeli zwierze podróżuje bez odpowiedniego dokumentu, właściciel musi liczyć ze z tym, że istnieje ryzyko zawrócenia zwierzęcia do państwa z którego wyjechało lub może zostać poddane kwarantannie na granicy. Czas takiej kwarantanny może się różnić w poszczególnych krajach, zazwyczaj jest to kilka tygodni. Dodatkowo właściciel może zostać obciążony karą pieniężną!

Kto może wystawiać paszporty? 

Za wystawianie paszportów odpowiedzialny jest lekarz weterynarii, który ma obowiązek zarejestrować go w specjalnym systemie przeznaczonym do zapisywania wszystkich paszportów wydanych na terenie Polski.  

Co jest wymagane do wyrobienia paszportu psa lub kota?

Zarówno psy jak i koty muszą spełnić te same warunki aby uzyskać paszport. 

  1. Szczepienie przeciwko wściekliźnie – zwierzę w momencie wyrabiania dokumentu musi zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Jeśli pupil został zaszczepiony wcześniej, konieczne jest ponowne szczepienie. 
  2. Mikroczip – tutaj nie ma już znaczenia kiedy został zainptlantowany ale jest niezbędny, ponieważ trzeba wpisać jego numeru w odpowiednią rubrykę. 
  3. Dowód osobisty właściciela – dobrze jest zabrać ze sobą dowód osobisty aby lekarz miał pewność że nie popełni błędu przy wypisywaniu paszportu (w Zviropolis jest dostępny również formularz do uzupełnienia przez posiadacza zwierzęcia). 

Co zawiera paszport?

  1. Indywidualny numer dokumentu. 
  2. Dane właściciela – imię, nazwisko, adres wraz z kodem pocztowym, państwo w którym wyrabiany jest paszport, numer telefonu właściciela. Polskie paszporty mają miejsce na wpisanie dwóch osób jako posiadacza zwierzęcia. 
  3. Opis zwierzęcia – imię, gatunek, rasa, data urodzenia, ubarwienie i wszystkie cechy charakterystyczne bądź wyróżniające go znaki szczególne. Jest również miejsce na nieobowiązkowe zdjęcia podopiecznego. 
  4. Oznakowanie zwierzęcia – numer mikroczipu, data wszczepienia lub odczytu, miejsce w którym znajduje się czip, kod tatuażu (jeśli zwierze taki posiada) oraz jego umiejscowienie 
  5. Wydanie paszportu – dane upoważnionego lekarza weterynarii, dane placówki, w której był wystawiłaby dokument, data wystawienia, pieczątka oraz podpis lekarza. 
  6. Szczepienia przeciwko wściekliźnie.  
  7. Badanie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie. 
  8. Badanie przeciwko jednemu typu tasiemca (echinococcus) 
  9. Leczenie przeciwpasożytnicze. 
  10. Inne szczepienia. 
  11. Badanie kliniczne przed wywozem zwierzęcia poza granice. 

Jakie badania są wymagane przed wyjazdem zagranicę?
W poszczególnych krajach wymogi dotyczące badań mogą się różnić. Zachęcamy do sprawdzenia na stronach rządowych co dokładnie należy wykonać przed wyjazdem oraz w jakim czasie. 

Kiedy po wyrobieniu paszportu można wyjechać z psem lub kotem?

Paszport od daty wyrobienia jest ważny po 3 tygodniach zważywszy na okres karencji po szczepieniu. Dopiero po upływie tego czasu można podróżować ze zwierzęciem.

Jak długo jest ważny paszport dla zwierzęcia?

Paszporty nie mają określonej daty ważności, zazwyczaj moment, w którym jest potrzeba wyrobienia nowego to ten, kiedy skończy się miejsce na wpisywanie szczepień. 

Podsumowując, na podróżowanie ze zwierzęciem trzeba się bardzo porządnie przygotować, nie jest to wcale taka prosta sprawa! Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z Naszymi lekarzami. 

Inne artykuły