Skontaktuj się z nami

Czym jest FIP u kota?

FIP czyli zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów, jest chorobą wirusową. Patogen należy do tej samej grupy co coronavirus, dlatego niektórzy nazywają tą chorobę kocim coronavirusem. Infekcja ta prowadzi do stanu zapalnego otrzewnej (błony, która pokrywa jamę brzuszną od wewnątrz). Ma dwie postacie: wysiękową i bezwysiękową. Pierwsza polega na gromadzeniu się płynu w opłucnej lub otrzewnej. Forma bezwysiekowa jest trudniejsza w diagnozie, ponieważ do ogólnego złego samopoczucia mogą dojść inne objawy np z układu nerwowego. 

Schorzenie to występuje najczęściej u młodych kotów a przebieg choroby może być różny w poszczególnych przypadkach. Należy pamiętać, że choroba może doprowadzić do śmierci kota, jednak istnieją proste sposoby dzięki, którym możemy zapobiec tej chorobie. 

Jak kot może zarazić się FIPem?

Na początku trzeba zaznaczyć, że choroba dotyka wyłącznie kotów. Zwierzaki mogą zarazić się wirusem FIPV przez kontakt z innym zakażonym kotem lub środowiskiem, które jest zanieczyszczone tym wirusem. Patogen przenosi się głównie przez kał jak również przez  wydzieliny nosa i oczu. Jest możliwość, że koty noszące wirusa mogą być bezobjawowe, a mimo to zarażają inne koty. 

Ponadto wirus ten może być przenoszony przez ludzi na ubraniach czy butach a w odpowiednim środowisku potrafi przeżyć nawet ok 2 miesięcy! 

Bardziej narażone na zakażenie są młode koty, które nie wykształciły wystarczającej ochrony ale zachorować mogą też osobniki starsze z np. spadkiem odporności. 

Jakie są objawy kotów zarażonych?

Choroba w zależności od formy może przejawiać różne objawy, nawet lokalizacja zmian może powodować inne zachowania u kotów. Jednymi z objawów jest:

 • Chudnięcie i utrata apetytu
 • Wzrost temperatury ciała
 • Problemy z oddychaniem w tym duszności i kaszel
 • Bladością błon śluzowych i zmęczenie
 • Zaburzenia  neurologiczne
 • Powiększenie obrysu jamy brzusznej
 • Biegunka 
 • Problemy okulistyczne 

Co zrobić, aby zapobiec zakażeniu FIPem?


Tak jak było wspomniane wcześniej, zapobieganie tej choroby wcale nie jest trudne. Jednakże, ze względu na to, że na Polskim rynku nie ma dostępnej szczepionki, a jej skuteczność nie jest potwierdzona, trzeba postawić nacisk na profilaktykę i higienę. 

 • Unikanie kontaktów z kotami wolno żyjącymi, które potencjalnie mogą być nosicielami wirusa
 • Odpowiednia higiena w domu oraz w miejscach, gdzie przebywają koty, czyli regularne czyszczenie misek na jedzenie i wodę oraz kuwet
 • Zabezpieczenie butów i ubrania wierzchniego przed kotem
 • Dobry stan zdrowia jest zawsze najważniejszą kwestią

Jak leczyć FIP u kota?

Przede wszystkim należy powiedzieć to schorzenie jest trudne do zdiagnozowania. Niestety, na dzień dzisiejszy, nie ma skutecznych metod w leczeniu FIP, a schorzenie jest często śmiertelne. Leki dostępne zagranicą są dopiero w fazie testowej, więc bazuje się na pomocy w łagodzeniu objawów i poprawieniu jakości życia objawowo.

Podsumowanie


FIP jest poważną, często śmiertelną, choroba kotów. Dotyka ona głównie zwierzęta dzikie lub te, które miały kontakt z chorym osobnikiem. Odpowiednia higiena oraz zachowanie kota w dobrej kondycji jest najważniejsze w zapobieganiu zakażeniu u swojego kota!  W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do rozmów z lekarzami w Zviropolis. Zawsze chętnie odpowiemy na nurtujące Państwa pytania!

Inne artykuły
 • Dlaczego pies się trzęsie? Przyczyny, co robić?

  Czytaj dalej Dlaczego pies się trzęsie? Przyczyny, co robić?
 • Zaćma u kota – co to? W jaki sposób ją rozpoznać i jak leczyć? Opis i operacja zaćmy

  Czytaj dalej Zaćma u kota – co to? W jaki sposób ją rozpoznać i jak leczyć? Opis i operacja zaćmy
 • Czarne jądra u psa – przyczyny, objawy, leczenie

  Czytaj dalej Czarne jądra u psa – przyczyny, objawy, leczenie