Czy pies może mieć chorobę Addisona?
Czym jest choroba Addisona u psa?
Choroba Addisona to niedoczynność kory nadnerczy u psów. Występuje, kiedy nadnercza wytwarzają niższy poziom kortyzolu i aldosteronu co wpływa negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu.
Hormony te odpowiadają za utrzymywanie prawidłowej objętości i ciśnienia krwi, napięcie ścian naczyń obwodowych oraz reakcji zwierzęcia na stres.
Choroba może być pierwotna, wtedy mówimy o problemie o tle immunologicznym lub wtórna w przypadku uszkodzenia nadnerczy np. w wyniku choroby nowotworowej.
Jakie są objawy choroby Addisona u psa?
U psów z tą chorobą można zauważyć, że nie czują się najlepiej ale również nie ma jednoznacznych objawów tej choroby. Addison rozwija się długo zanim pojawią się wyraźne sygnały, które i tak są często niespecyficzne i zwierzę będzie już miało wykonana jakąś część badań. Zwierzęta często reagują na leki objawowe, ale niestety po jakimś czasie problemy powracają. Do objawów między innymi należą:
Jak diagnozuje się chorobę Addisona u psów?
Głównymi badaniami, jakie wykonuje się w przypadku podejrzenia problemów pracy nadnerczy jest badanie USG ze szczegółową oceną nadnerczy oraz badanie krwi z oznaczeniem ACTH – hormonu, który jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymulują pracę nadnerczy. Sprawdza się również poziom mocznika i kreatyniny we krwi.
Jak leczyć chorobę Addisona u psa?
Leczenie opiera się na podawaniu leków, które mają za zadanie uzupełnić poziom hormonów produkowanych przez nadnercza. Farmakoterapia od momentu diagnozy trwa już przez całe życie psa, ale należy pamiętać, że zwierzęta dotknięte chorobą Addisona mogą żyć normalnie. Taki podopieczny wymaga regularnych wizyt u lekarza oraz badań kontrolnych.