Skontaktuj się z nami Umów się na wizytę

Czy kot może mieć lęk separacyjny?

Kot z bandażem na łapie

Czy kot może mieć lęk separacyjny?

Ten termin jest używany zazwyczaj w stosunku do psów ale dotyka również koty! Niektórzy właściciele nawet nie zdają sobie z tego sprawy, ale jest to dość powszechne u kotów np wziętych ze schroniska lub u takich, które często zmieniały właścicieli. Objawy są subtelniejsze niż u psa, więc może być je trudniej dostrzec, ale są dość charakterystyczne. 

Jak wygląda lęk separacyjny u kotów?

W przeciwieństwie do psów, kot nie zacznie wyć i drapać w drzwi po wyjściu właściciela, ale do charakterystycznych zachowań należy:

  • niepokój kiedy właściciel szykuje się do wyjścia 
  • niektóre koty kiedy zostaną same, miauczą pod drzwiami
  • po przyjściu właściciela nie odstępują go na krok
  • kiedy właściciel jest już obecny załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne, korzystają z kuwety lub jedzą
  • niektóre w wyniku stresu mogą oddać mocz poza kuwetą 

Zwróć uwagę na swojego kota w momencie szykowania się do wyjścia, zazwyczaj już na tym etapie kot wie, że za chwile będziesz nieobecny w domu. 

Dlaczego lęk separacyjny jest dla kota szkodliwy?

Lęk separacyjny to nic innego jak stres. Wszyscy właściciele wiedzą, że koty są bardzo podatne na działania, które wywołują u nich niepokój. Często rzutuje to na ich zdrowiu np problemami z pęcherzem. Jeśli kot jest już pod opieką lekarza weterynarii i jest w trakcie leczenia to niepokój związany z pozowaniem go samemu nie spowoduje nic dobrego. 

Co można zrobić, aby pozbyć się lęku separacyjnego u kota?

Jeśli zauważysz niepokojące objawy, na początku zgłoś się do lekarza weterynarii w celu wykluczenia kwestii zdrowotnej. Jeśli pod tym względem będzie wszystko dobrze, można rozpocząć pracę z behawiorystą. 

Jedne z rzeczy, które możesz wdrożyć to:

  • przygotuj się do wyjścia z domu tak jak zawsze, ale wyjdź tylko na chwile – sukcesyjnie zwiększaj czas pomiędzy wyjściem z powrotem z domu, w ten sposób kot będzie wiedział, że nie zawsze znikasz na cały dzień i nie ma się czym martwić
  • zapewnij zajęcie, które odciągnie jego uwagę od ciebie – dobrze sprawdzają się ukryte smaczki, które zmuszają kota do “polowania”
  • stosowanie kocich feromonów to zawsze dobry pomysł, który pomoże ci w pracy ze swoim podopiecznym

Pozbycie się tego problemu u kota może zająć długo, każdy kot jest inny i może potrzebować więcej lub mniej czasu na uporanie się ze stresem. Najważniejsze jest to, aby nie poddawać się i pracować nad kotem! Później będzie już tylko łatwiej w codziennym życiu.

Inne artykuły