Czy czekolada jest trująca dla psa?
Czy pies może jeść czekoladę?
U właścicieli psów jest coraz większa świadomość, odnośnie żywienia swoich podopiecznych. Do tego tematu zalicza się również wiedza odnośnie tego, co może zaszkodzić zdrowiu psa. Czekolada należy do produktów, które są trujące zarówno dla psa jak i kota.
Dlaczego czekolada jest trująca dla psa?
W czekoladzie zawiera się teobromina i to właśnie ona jest niebezpieczna dla zwierząt. Ludzie nie mają problemów po jej zjedzeniu, ponieważ metabolizują ją znacznie szybciej niż psy.
Kluczowe znaczenie ma wielkość psa, ilość zjedzonej czekolady oraz jej rodzaj. Duże psy mogą zjeść znacznie większą ilość i skutki tego mogą być łagodniejsze. U małych psów dawka śmiertelna jest znacznie niższa. Rodzaj zjedzonej czekolady jest bardzo ważny, ponieważ czekolada gorzka oraz deserowa zawiera najwięcej teobrominy, więc po każdym wypadku, kiedy pies miał z nimi kontakt należy udać się do lekarza weterynarii!
W przypadku zjedzenia białej czekolady postępowanie może być różne i nie zawsze wymaga pomocy weterynaryjnej. Należy pamiętać, że w przypadku zjedzenia jakiejkolwiek czekolady, należy co najmniej skontaktować się z kliniką weterynaryjną.
Co zrobić kiedy pies zjadł czekoladę?
Zawsze na początku skontaktuj się z kliniką weterynaryjną i poinformuj o zaistniałej sytuacji! Lekarz na pewno spyta się o:
Wszystkie wymienione czynniki są bardzo ważne w dalszym procesie postępowania z pacjentem. Najczęstszym postępowaniem w przypadku zjedzenia czekolady jest wywoływanie wymiotów, dlatego tak ważny jest czas, w którym właściciel zareagował, ponieważ można to zrobić do 4 godzin po jedzeniu. Po tym czasie szkodliwa substancja się wchłonie i może pojawić się zatrucie.
Jakie są objawy zatrucia teobrominą?
Każdy pies może zareagować w inny sposób ale do typowych objawów zatrucie czekoladą należą:
Należy pamiętać, że zatrucie teobrominą może mieć śmiertelne skutki, dlatego jakiekolwiek nietypowe zachowanie psa powinno zaalarmować właściciela.
Podsumowanie:
Niezależnie od ilości i rodzaju zjedzonej czekolady, właściciel powinien w pierwszej kolejności skontaktować się z klinika weterynaryjną i uzyskać tam informację na temat dalszego postępowania. W przypadku psów, które mają tendencję do szukania i zjadania niepożądanych produktów, należy zwrócić większą uwagę na miejsce przechowywania słodyczy.