Skontaktuj się z nami Umów się na wizytę

Co zrobić kiedy pies zje ludzkie leki?

Co zrobić kiedy pies zje ludzkie leki?

Czy pies może przyjmować ludzkie leki?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Tutaj najważniejszą kwestią jest to co dokładnie zjadł pies. Niektóre ludzkie leki są przepisywane zwierzętom w trakcie leczenia w przypadku, kiedy nie ma odpowiednika weterynaryjnego lub jest do tego wskazanie medyczne. 

Jednak kiedy pies przez nieuwagę właściciela zje leki należy jak najszybciej udać się do kliniki weterynaryjnej.  

Czy ludzkie leki są trujące dla psa?

Niektóre substancje znajdujące się w lekach dla ludzi są toksyczne dla zwierząt! Należy pamiętać, że żadnych leków nie można podawać samodzielnie a w szczególności ludzkich. Szczególnie trzeba uważać na:

  • paracetamol
  • ibuprofen
  • aspirynę
  • naproksen
  • leki antykoncepcyjne 
  • leki na nadciśnienie 
  • leki antydepresyjne

Dodatkowo należy zwrócić uwagę są substancje pomocnicze np. ksylitol, ponieważ one również mogą zaszkodzić zwierzęciu. 

Co zrobić jak pies zjadł ludzkie leki?

Jak najszybciej udać się do najbliższej placówki weterynaryjnej!! Tutaj liczy się czas, ponieważ do ok 4h po spożyciu, jesteśmy w stanie wywołać wymioty. Im szybsza reakcja właściciela tym bezpiecznej dla zwierzęcia ze względu na wchłanianie się substancji czynnej z leku. Jeśli właściciel wie jakie leki zostały zjedzone, najlepiej zabrać ulotkę lub opakowanie ze sobą. 

Co się stanie, kiedy pies zje ludzkie leki?

Najważniejszą kwestią jest to jaki dokładnie lek został zjedzony przez zwierzę i w jakiej ilości. Pies może potrzebować hospitalizacji, której długość będzie uzależniona od samopoczucia pacjenta oraz jego wyników badań.

Konsekwencją po zażyciu nieodpowiednich leków przez psa może być nawet śmierć zwierzęcia! Do innych komplikacji zalicza się między innymi uszkodzenie pracy narządów wewnętrznych czy układu nerwowego. 

Podsumowanie:

Jeśli zdarzyła się sytuacja, w której przez przypadek pies zjadł nieodpowiednie leki, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii. Postępowanie ze zwierzęciem w takiej sytuacji jest zawsze ustalane przez lekarza prowadzącego i jest uzależnione od wielu czynników. Ważne jest, aby właściciel był świadomy zagrożenia zdrowia lub życia swojego podopiecznego, które wynika z zatrucia toksycznymi substancjami.

Inne artykuły