Skontaktuj się z nami Umów się na wizytę

Co zrobić kiedy kot nie oddaje moczu?

Co zrobić kiedy kot nie oddaje moczu

Sytuacja, w której kot chce, a z jakiegoś powodu nie jest w stanie oddać moczu, jest poważna i właściciel musi mieć świadomość, że z takim kotem należy udać się jak najszybciej do kliniki weterynaryjnej. 

Jakie są przyczyny problemów z oddawaniem moczu u kota?

Przyczyn może być wiele, zaczynając od czynników stresowych, kiedy podopieczny znalazł się w nowym otoczeniu lub do rodziny dołączył nowy członek, lub też inne zwierzę. Może to powodować strach i niechęć do oddawania moczu.

Osadzanie się piasku czy kamienie w pęcherzu moczowym powodują ból, przez co podopieczny również może mieć problem z prawidłowym wydalaniem. Kamienie mogą spowodować nawet zablokowania cewki moczowej i w takiej sytuacji kot w ogóle nie jest w stanie oddać moczu. Dzieje się tak, kiedy kamienie przedostają się z pęcherza do ujścia cewki i całkowicie uniemożliwia oddanie moczu. Jest to stan zagrażający życiu zwierzęcia, ponieważ ściana pęcherza może nawet pęknąć. Długie zatrzymanie moczu powoduje też mocznice i niewydolność nerek. 

Posiadanie piasku, kamieni czy kryształków często powoduje też krwiomocz, czyli mocz z obecnością krwi, ponieważ obecność tych zmian powoduje podrażnienia ściany pęcherza moczowego. 

Czy stres ma znaczenie w problemach z pęcherzem?

Najwięcej problemów związanych z pęcherzem moczowym u kotów ma podłoże stresowe. Zmiany w otoczeniu, przemeblowanie mieszkania, pojawienie się dziecka czy remont u sąsiadów to z pozoru nic takiego, ale koty reagują bardzo osobliwie na takie wydarzenia. Z przeżywanych emocji może dojść do zapalenia pęcherza, przez co kot może nie chcieć załatwiać się w kuwecie. Może znajdować inne miejsca lub nie chcieć w ogóle oddawać moczu. 

W takiej sytuacji najważniejsze jest znalezienie źródła problemu, ponieważ kiedy nie usunie się przedmiotu wywołującego stres lub jeśli w inny sposób nie pomoże się kotu – problem będzie powracał. 

Co to znaczy, że kot nie może oddać moczu?

Tutaj od razu nasuwają się bardziej sprecyzowane pytania, ponieważ aby jednoznacznie stwierdzić, co dolega zwierzęciu, lekarz musi przeprowadzić wywiad z właścicielem, a szczegółowe pytania mają naprowadzić specjalistę, jaki problem dolega kotu. Pytania, jakie może zadać lekarz:

  • Czy kot w ogóle nie chodzi do kuwety? 
  • Czy chodzi, ale ma bezproduktywne parcie? 
  • Jak często chodzi do kuwety? 
  • Czy oddaję prawidłową ilość moczu? 
  • Jakiej barwy jest mocz?
  • Czy zdarzały się wcześniejsze problemy z pęcherzem?

Czy pomoc behawiorysty ma znaczenie w chorobach pęcherza?

Jeśli wiadomo już, co jest powodem, czyli np. stres, to dobrym pomysłem jest również pomoc ze strony behawiorysty. Na pewno doradzi, jak można pomóc kotu, aby czuł się komfortowo w domu. Jeśli problem kuwetowy dotyczy młodego kota lub takiego, który znalazł się w nowym miejscu, specjalista udzieli rad dotyczących prawidłowego ustawienia kuwet i kocich mebli jak również pokaże jak nauczyć zwierzaka załatwiać swoje potrzeby w dostosowanym do tego miejscu.

Inne artykuły