Co zrobić jak pies ma alergię pokarmową?
Co to jest alergia pokarmowa u psa?
Tak jak ludzie, zwierzęta również mogą mieć alergie pokarmowe. Najprościej mówiąc alergia to nadmierna reakcja organizmu na daną substancję. W przypadku nadwrażliwości pokarmowej, substancje, które są wydzielana po spożyciu powodują świąd, zaczerwienienie lub nawet zmiany skórne. Najczęściej spotyka się z nietolorancją pokarmowa na kurczaka ale tak naprawdę może wystąpić na każdy rodzaj białka.
Jak wygląda reakcja na alergię pokarmową?
Reakcję mogą być różne, zazwyczaj spotyka się objawy dermatologiczne. Najczęściej występuje świąd, zaczerwienienie skóry, łupież, czasami nawet krosty na skórze czy wyłysienia.
Drugim częstym objawem nietolerancji są nawracające problemy z uszami. Mogą być zaczerwienione, swędzieć, może pojawić się nieprzyjemny zapach i zwiększone wydzielanie woskowiny.
Objawy mogą być również ze strony układu pokarmowego. Moga pojawiać się biegunki lub wymioty, które często powracają.
To jakie objawy mogą wystąpić u psa jest bardzo osobnicze a dolegliwości czasami łączą się.
Co najczęściej uczula psy?
Składniki na, które psy mają najczęściej nietolerancje pokarmową to:
Psy mogą mieć alergie na kilka składkników na raz, więc jeśli wykluczy się jeden składnik z diety, wcale nie powiedziane, że to od razu rozwiąże problem.
Co to jest dieta eliminacyjna?
Dieta polega na wprowadzeniu jednego rodzaju karmy ze składem, którego wcześniej pies nie mógł się spotkać np. karma z insektów, z mięsem z kangura, konina. Dieta trwa przez ok 6 tygodni i w tym czasie nie wolno podawać psu niczego innego, nawet smaczków! Dietę można wyciszyć dopiero wtedy, kiedy organizm “wyciszy się”. Po upływie tego czasu powoli wprowadza się jeden z elementów wcześniejszej karmy i sprawdza się czy wystąpią wcześniejsze objawy. Jeśli nie wystąpią to już wiemy, że nie ma ten produkt pies ma uczulenie i należy szukać dalej. Etap, w którym przywraca się składnik wcześniejszej diety powinien trwać ok 10 dni. Jeśli dolegliwości się pojawią – mamy podejrzenie, że to ten produkt wywoływał zaburzenia w organizmie.
Czym karmić psa alergika?
W diecie hipoalergicznej sprawdzają się karmy weterynaryjne, które są robione specjalnie na potrzeby takich psów. Wiele właścicieli decyduje się również na samodzielne gotowanie. Powstały nawet firmy zajmujące się cateringiem dla psów, które również bardzo dobrze sprawdzają się w tego typu problemach.