Co trzeba wiedzieć o przetaczaniu krwi u zwierząt?
Czym jest przetaczanie krwi u zwierząt?
Tak samo jak w medycynie ludzkiej, w weterynarii również praktykuje się transfuzję krwi. Cały proces jest stosunkowo podobny jak w przypadku ludzi, lecz z drobnymi różnicami. Transfuzję przeprowadza się w momencie kiedy hematokryt, czyli procent jaki stanowią krwinki czerwone w krwi, spada dużo poniżej normy. W weterynarii mówi się o granicznej wartości, kiedy wymagane jest przetoczenie.
Kiedy jest potrzebna transfuzja krwi u psa czy kota?
Podjęcie decyzji o przetaczaniu krwi zawsze należy do lekarza prowadzącego, który zna historię oraz aktualne wyniki badań zwierzęcia. Sytuacje, w których praktykuje się przetaczania jest np. spadek ilości erytrocytów w wyniku choroby odkleszczowej lub zakaźnej, po przebytej ciężkiej operacji chirurgicznej, kiedy w wyniku urazu zostały uszkodzone narządy wewnętrzne. To tylko kilka przykładów gdzie może być konieczność do użycia krwi od dawcy.
Jak często można przetaczać krew u psa czy kota?
Kluczową kwestią jest tutaj stan kliniczny pacjenta oraz jego wyniki badań. Nie ma określonego limitu czasowego, lecz należy pamiętać, że zawsze jest ryzyko nieprawidłowej reakcji pacjenta na podawaną krew lub preparat krwiopochodny.
Czy psy i koty mają grupę krwi?
Zarówno psy i koty mają swoje grupy krwi. W weterynarii rozróżnia się aż 13 wariantów grup krwi u psa! U kotów są tylko 3 grupy krwi ale transfuzja jest obciążona większym ryzykiem niepowodzenia.
Istnieją specjalne banki, które dysponują jednostkami krwi lub preparatami krwiopochodnymi. Ich dostępność jest uzależniona od ilości dawców. Zwierzęta muszą przejść kwalifikację i spełnić odpowiednie normy, aby zostać dawcami krwi.
Jak wygląda przetaczanie krwi u zwierząt?
Sama procedura jest podobna jak u ludzi. Na początku musi znaleźć się dawca, który spełnia kryteria i może oddać krew. Ta czynność zazwyczaj odbywa się w klinikach przystosowanych do zbiórki krwi lub bezpośrednio w bankach. Gotową jednostkę krwi podłącza się do pacjenta podobnie jak kroplówkę z płynami. Czas trwania transfuzji jest uzależniony od ilości przetaczanej krwi. Zazwyczaj jest to kilkadziesiąt minut a w tym czasie pacjent musi być cały czas monitorowany przez personel kliniki.
Podsumowanie
Transfuzja krwi jest dużym postępem w medycynie weterynaryjnej i za jej pomocą można uratować zwierzęta z ciężkich stanów. Zawsze należy pamiętać, że istnieje ryzyko z podawaniem krwi od dawcy i organizm może zareagować w nieprawidłowy sposób, jednak przetoczenie czasami może być jedynym wyjściem z danego problemu. Zwierzę po tej czynności wymaga obserwacji w placówce całodobowej oraz monitorowania parametrów krwi jeszcze kilka dni po przetoczeniu.