Skontaktuj się z nami Umów się na wizytę

Co to jest lęk separacyjny u psów?

Co to jest lęk separacyjny u psów?

Lęk separacyjny u psów to zespół zaburzeń zachowania, objawiający się silnym niepokojem, stresem i lękiem u psa podczas nieobecności właściciela. Psy są zwierzętami społecznymi, które przywiązują się do swoich właścicieli i utrzymują z nimi silne więzi emocjonalne. Pozostawione same, mogą odczuwać silny niepokój i wykazywać destrukcyjne i autodestrukcyjne zachowania.

Jak wygląda lęk separacyjny?

Typowe zachowania zwierząt dotkniętych tym problemem mogą obejmować:

  1. wycie, szczekanie lub piszczenie podczas nieobecności właściciela;
  2. niszczenie mebli, drzwi lub innych przedmiotów w domu;
  3. oddawanie moczu/kału w miejscach, gdzie tego zazwyczaj nie robią;
  4. nadmierne wylizywanie lub gryzienie łap lub innych części ciała;
  5. złe samopoczucie i apatia, gdy właściciel jest nieobecny;
  6. unikanie jedzenia w czasie nieobecności właściciela;
  7. nieodstępowanie właściciela na krok, kiedy wróci do domu;
  8. nadmierne spanie po powrocie właściciela, wynikające z ciągłej czujności pod jego nieobecność;
  9. przenoszenie przedmiotów osobistych lub elementów garderoby właściciela na posłanie,

W skrajnych sytuacjach stresowych zwierzęta mogą wykazywać zachowania niebezpieczne dla siebie oraz dla otoczenia.

Czym takie zachowania mogą być spowodowane? 

  1. nieprawidłową nauką pozostawania samemu;
  2. negatywnymi doświadczeniami lub traumatycznymi wydarzeniami związanymi z byciem samemu, np. burzą czy głośnym remontem za ścianą;
  3. zbyt dużą zmianą w rutynie lub środowisku psa;
  4. utratą ludzkiego członka rodziny lub psiego towarzysza;
  5. złym samopoczuciem psa, wynikającym np. z rozwijającej się choroby lub bolesnych dolegliwości;
  6. niedawną adopcją z miejsca o dużym natężeniu psów i hałasu do miejsca spokojnego i cichego;
  7. niezaspokojonymi potrzebami 44444444444444444444444444

Co zrobić, jeśli Twój pies ma lęk separacyjny?

Jeśli zauważysz, że twój pies wykazuje powyższe zachowania, skonsultuj się z nami. Nasi specjaliści pomogą ocenić i zdiagnozować lęk separacyjny u psa oraz zalecić odpowiednie metody leczenia i planu pracy.

Co można zrobić przed konsultacją ze specjalistą, aby twój pies miał większy komfort przebywania samemu w domu?

  1. zastosuj stopniowe wprowadzanie: stopniowo przygotuj psa do swojej nieobecności, zaczynając od krótkich okresów oddzielania, a następnie stopniowo wydłużając. Wychodząc możesz rozsypać psu super pyszne smakołyki, aby twoje wyjście zaczęło kojarzyć mu się z czymś przyjemnym.
  2. wykorzystaj metody relaksacyjne: użyj technik relaksacyjnych, takich jak na przykład muzyka relaksacyjna dla psów. Ta metoda może pomóc psu czuć się bardziej zrelaksowanym i bezpiecznym podczas twojej nieobecności. Możesz także skorzystać z dyfuzora typu Adaptil.
  3. zostawiaj włączone radio lub telewizor: ta rada sprawdzi się zwłaszcza w przypadku adopcji psów z miejsc o dużym hałasie – takie psy często początkowo źle radzą sobie w cichych miejscach
  4. stymuluj psa przed wyjściem: przed wyjściem na dłuższy czas zapewnij psu spacer i odpowiednie zaspokojenie potrzeb. Pamiętaj, że pięć minut węszenia zmęczy go bardziej niż bieganie za piłką.
  5. zabawki i smakołyki: zapewnij psu dostęp do różnych zabawek i smakołyków, które będą stymulować go i zajmować podczas Twojej nieobecności. Zabawki interaktywne, dystrybutory smakołyków lub gryzaki do żucia mogą pomóc w rozpraszaniu psa i zapewnić mu rozrywkę. Pamiętaj, aby wybierać tylko gryzaki i zabawki odpowiednie do wieku i temperamentu twojego psa i takie, które nie rozpadną się na ostre i niebezpieczne dla niego elementy.
  6. Zwróć się o pomoc: jeśli lęk separacyjny jest poważny i trudny do opanowania samodzielnie, warto skonsultować się ze specjalistą w Centrum Zviropolis.

Pamiętaj, że każdy pies jest inny i metoda nieskuteczna w jednym przypadku może przynieść sukces w drugim. Ważne jest, aby być cierpliwym i konsekwentnym oraz dostosować techniki do indywidualnych potrzeb i reakcji Twojego psa. 

Na koniec najważniejsze – nie karz psa za ewentualne szkody, powstałe podczas Twojej nieobecności. Są one wyrazem tęsknoty psa za Tobą.

Inne artykuły