Skontaktuj się z nami Umów się na wizytę

Czym jest choroba Cushinga u psów?

Czym jest choroba Cushinga?

Choroba Cushinga, znana także jako hiperkortyzolemia, jest jedną z najczęstszych chorób hormonalnych występujących u psów. Charakteryzuje się nadmierną produkcją kortyzolu, hormonu stresu i regulator metabolizmu, którego nadnercza nie są w stanie samodzielnie regulować. Za odpowiednie stężenie tego hormonu we krwi odpowiada przysadka, która zleca wydzielanie kortyzolu właśnie nadnerczom. Jeżeli przestanie ona kontrolować wytwarzanie tego hormonu i jego stężenie w krwi jest za wysokie, wówczas mówimy o choroba Cushinga. 

Co powoduje chorobę Cushinga u psów?

Choroba ta może mieć różne przyczyny. Najczęstszym podłożem związane z nieprawidłowościami w obrębie organizmu jest tzw. występowanie pierwotne, czyli uszkodzenie nadnerczy. U części psów choroba jest spowodowana zmianami nowotworowymi przysadki mózgowej lub samych nadnerczy. Drugorzędną przyczyną może być stosowanie długotrwałej terapii kortykosteroidami (lekami przeciwzapalnymi), które również mogą wpływać na nadprodukcję kortyzolu.

Jakie są objawy choroby Cushinga u psów?

 Objawy mogą być różnorodne, może się też zdarzyć, że będą się stopniowo się nasilać. Należy pamiętać, że schorzenie dotyka  Wszystko jest uzależnione od osobnika. Charakterystyczne objawy mogą obejmować: 

  • Nadmierne pragnienie i częste oddawanie moczu.
  • Wzmożony apetyt, co może prowadzić do przybierania na wadze.
  • Zwiększona potliwość 
  • Wymioty
  • Biegunka
  • Łatwość występowania infekcji skórnych.
  • Zaburzenia układu pokarmowego, takie jak wymioty i biegunka.
  • Wypadanie sierści 
  • Osłabienie mięśni
  • Zaburzenie cyklu cieczki u suk

Niestety Cushing sprzyja rozwojowi innych chorób dlatego wczesne zauważenie objawów oraz szybka reakcja w postaci wdrożonego leczenia może uniknąć powikłań takich jak:

  • cukrzyca
  • nadciśnienie
  • zapalenie trzustki 
  • choroba zatorowo-zakrzepowa 

Jak diagnozować chorobę Cushinga u psów? 

Diagnoza choroby Cushinga opiera się na serii badań. Najpierw lekarz weterynarii musi wykluczyć inne choroby, które mogą mieć podobne objawy. Następnie przeprowadza się badania krwi, które mierzą poziom kortyzolu.  Dodatkowo stosuje się testy stymulacyjne niskimi dawkami sterydowymi, które pozwalają lekarzowi potwierdzić diagnozę.

Jak leczyć chorobę Cushinga u psów? 

Leczenie choroby Cushinga u psów zależy od przyczyny i stopnia zaawansowania choroby. W przypadku pierwotnego Cushinga, często stosuje się farmakoterapię, która ma za zadanie zmniejszyć produkcję kortyzolu we krwi.

W przypadku drugorzędnego Cushinga, konieczne jest stopniowe odstawienie leków kortykosteroidowych

Innym sposobem na leczenie tej choroby jest chirurgiczne usunięcie nadnerczy jeśli Cushing jest spowodowany guzem tego narządu. Jest to jednak zaawansowane leczenie i decyzja o zabiegu należy do lekarza prowadzącego zwierzę. 

Kiedy pies zmaga się z nadwagą, konieczne należy skonsultować się z dietetykiem. Przy odpowiedniej diecie można kontrolować wagę zwierzęcia, poziom cukru we krwi i zmniejszyć obciążenie nadnerczy. Najważniejsze jest ograniczenie spożycia cukru oraz picie dużej ilości wody. 

Choroba Cushinga u psów jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Dzisiejsze sposoby leczenia i opieka weterynaryjna skutecznie zapewniają komfort życia dla psa oraz kontrolują objawy choroby. Celem podjętych działań jest doprowadzenie do niższego stężenie kortyzolu we krwi lub zmniejszeniu jego skutków względem psa. 

Jeżeli mają Państwo psa, który choruje na Cushinga i pytania dostosowane konkretnie pod swojego podopiecznego, każdy lekarz w Zviropolis jest gotowy na nie odpowiedzieć. 

Inne artykuły