Skontaktuj się z nami Umów się na wizytę

Co to jest splenektomia? Kiedy należy wykonać taki zabieg?

splenektomia

Co to jest zabieg splenektomii?

Splenektomia to zabieg wykonywany zarówno w medycynie ludzkiej jak i w weterynarii – polega na tym samym, czyli całkowitym wycięciu śledziony. Wykonywany jest w momencie zdiagnozowania choroby nowotworowej lub uszkodzenia tego narządu. Szczególnie często można zaobserwować guza śledziony u psów ras owczarek niemiecki, golden retriever czy labrador oraz osobników starszych.

Jak zdiagnozować problem ze śledzioną?

W tym przypadku bardzo ważną rolę odgrywają profilaktyczne badania okresowe, ponieważ w diagnostyce zmian w obrębie śledziony jednym z kluczowych badań jest USG oraz badania krwi. 

Zwierzęta ze zmianami na śledzionie mogą również wykazywać objawy takie jak: apatia, wymioty, brak apetytu, powiększenie jamy brzusznej, ale należy pamiętać, że występują one dopiero na zaawansowanym etapie choroby. Często zwierzęta jeszcze parę dni przed trafieniem do szpitala biegały i bawiły się normalnie. Niestety nie ma tutaj możliwości zapobiegania wystąpienia guzów śledziony, ale systematyczne badania okresowe pozwalą na szybkie wykrycie ewentualnej nieprawidłowości.

Jakie jest postępowanie w przypadku guza śledziony u psa?

Kiedy jest zdiagnozowany nowotwór na śledzionie najlepszym wyjściem jest jego usunięcie, ponieważ  taka zmiana może być powodem zagrożenia życia, kiedy ulegnie uszkodzeniu np. pęknie. Taki guz krwawi do jamy brzusznej co jest niebezpieczne dla organizmu. 

Śledzionę wycina się w całości, ponieważ jest to bardzo unaczyniony narząd. Zabieg przeprowadza się zarówno u psów jak i kotów a sami chirurdzy uważają go za stosunkowo łatwy, kiedy pacjent jest w stanie stabilnym.

Lekarze zdecydowanie namawiają na wykonanie tego zabiegu w momencie, kiedy zwierzę się dobrze czuje, aby doprowadzić do momentu, w którym zabieg będzie konieczny.

Narząd ten jest odpowiedzialny za gromadzenie żelaza w organizmie oraz bierze udział w regulacji układu immunologicznego, ale często na jej terenie może wystąpić choroba nowotworowa. W takim przypadku wskazane jest jej wycięcie, ponieważ organizm zwierzęcia może poprawnie funkcjonować bez tego narządu.

Inne artykuły